20 stycznia 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

„Mój dom jest moją twierdzą” – rzecz o obronie koniecznej

2 min read

Na stronach internetowych Rządowego Centrum Legislacji pojawił się wreszcie  projekt nowelizacji Kodeksu karnego. Chodzi o kwestie rozszerzający granice obrony koniecznej przy odpieraniu napaści na mieszkanie, dom, lokal czy ogrodzony teren.

To długo oczekiwany projekt, który w dzisiejszej rzeczywistości stał się koniecznością.  Zapowiadał go w kwietniu minister sprawiedliwości – prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

Będzie zmiana  art. 25 Kodeksu karnego, po nowelizacji będzie on brzmiał: „Nie podlega karze, kto przekracza granice obrony koniecznej, odpierając zamach polegający na wdarciu się do mieszkania, lokalu, domu albo przylegającego do nich ogrodzonego terenu lub odpierając zamach poprzedzony wdarciem się do tych miejsc – chyba, że przekroczenie granic obrony koniecznej było rażące”. Zmiana miałaby wejść w życie po 14 dniach od dnia ogłoszenia.

Obecnie artykuł stanowi: „nie popełnia przestępstwa, kto w obronie koniecznej odpiera bezpośredni, bezprawny zamach na jakiekolwiek dobro chronione prawem”. W razie przekroczenia granic obrony koniecznej, w szczególności, gdy sprawca zastosował sposób obrony niewspółmierny do niebezpieczeństwa zamachu, sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet odstąpić od jej wymierzenia – głosi Kk. Zgodnie z nim, nie podlega karze, kto „przekracza granice obrony koniecznej pod wpływem strachu lub wzburzenia, usprawiedliwionych okolicznościami zamachu”.

„Prawo ma stać po stronie obywatela i chronić uczciwych ludzi, a nie bandytę, wtedy, gdy dopuszcza się on zamachu” – mówił w kwietniu Ziobro. Według resortu, każdy obywatel powinien mieć prawo do skutecznej obrony, zwłaszcza, gdy zuchwały napastnik wdziera się do jego domu, mieszkania, posesji – nie może być tak, że na odpowiedzialność karną naraża się osoba powstrzymująca agresora, chroniąc mienie, życie i zdrowie swoje i swych najbliższych. „Osoby skutecznie broniące się były traktowane niczym przestępca, a czasami znajdowały się w sytuacji gorszej niż napastnik” – dodał Ziobro.

Pozostaje jeszcze kwestia tego, jakimi lub bardziej trafnie którymi środkami mamy się bronić? Oczywistością jest, że powinna to być broń w dodatku skuteczna.


(red.)

źródła: http://www.rcl.gov.pl/

http://telewizjarepublika.pl

             Konfliktzprawem.pl

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook