29 lipca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

MOTOPARADA: CASUS SZLAK „KASZTELANIA” – GALERII ZDJĘĆ CZĘŚĆ DRUGA.

1 min read

Gród znajdował się na wyspie jeziora. Spierewnik – 4km na północny – zachód od obecnej wsi Raciąż. Wzmiankowany w Kronice Wielkopolskiej, jako gród pomorski, zdobyty i spalony w 1256 roku.

W czasie wojny prowadzonej przez Przemysława I Wielkopolskiego i Kazimierza I Kujawskiego przeciwko Świętopełkowi II. Odbudowany przez księcia pomorskiego Warcisława. Znajdował się przy szlaku handlowym z Nakla na północ zwanym Via Magna. Zamek i kasztelania wzmiankowany po raz ostatni w 1294 i 1300 roku. Upadek nastąpił zapewne w związku z rozwojem Tucholi. Prace archeologiczne prowadzone przez Uniwersytet Łódzki ujawniły na cmentarzysku wolną przestrzeń wśród grobów, co sugeruje istnienie w tym miejscu kaplicy.

Szlak „KASZTELANIA” podzielony został na cztery etapy, każdy z nich przedstawia ciekawą historię związaną z okolicami. Raciąża oraz ukazuje bogactwo przyrodnicze regionu. Trasa przeznaczona jest dla ruchu turystycznego pieszego i rowerowego, tym razem stał się atrakcją dla uczestników „Motoparady”, którą jak zawsze zorganizowało stowarzyszenie „Dragon” z Tucholi.

Kawalkada pojazdów zabytkowych bez przeszkód dociera do Raciąża. Kolejnym etapem jest słynny szlak „Kasztelania”. Niestety, dijeżdżamy tylko do wyznaczonego miejsca parkingowego, które zabezpieczają dzielni strażacy. Dalej, wędrujemy pieszo. Krótkie wprowadzenie i wszyscy uczestnicy ruszają na spotkanie z przewodnikiem.

(red.)

CDN…

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook