25 lipca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Mróz doskwiera jak nigdy dotąd?

2 min read

Powoli przyzwyczajamy się do ujemnych temperatur, które biją wszelkie rekordy, a wszystko za sprawą rzekomego wyżu znad Rosji. Zbyt długo utrzymuje się nad Polską, a i w Tucholi sytuacja wygląda dość dramatycznie. Sytuacja najbardziej dotyka dzieci i młodzież z okolicznych szkół.

Z powodu mrozów zamknięto kilkanaście szkół w całym kraju. Rekordowa liczba padła w województwie świętokrzyskim, gdzie zamknięto aż 37 placówek.
Szkoły z Dziadkowic, Gródka i Drohiczyna (podlaskie) będą miały dłuższe ferie. Z powodu utrzymujących się od kilku dni bardzo niskich temperatur, szkoły nie będą czynne także w poniedziałek – poinformowały władze tych gmin.

Dziewiętnaście szkół z województwa kujawsko-pomorskiego zgłosiło w piątek rano odwołanie zajęć. Powodem zamknięcia placówek, poza niską temperaturą w szkołach, była konieczności dowożenia dużej liczby dzieci przy bardzo silnych mrozach. Dzisiaj tj. w poniedziałek TOKiS dowiedział się, że nie działa Zespół Szkół w Bysławiu, podobna sytuacja jest w Lubiewie. W ubiegłym tygodniu, również niektóre ze szkół tucholskich przerwały prace z powodu niskich temperatur.

Najwięcej, bo 37 placówek, zostało zamkniętych w województwie świętokrzyskim. Szkoły zamykano w powiatach: włoszczowskim, ostrowieckim i staszowskim.
Nie było lekcji głównie w tych placówkach, do których większość uczniów jest dowożona. Przepisy mówią, że zajęcia w szkołach można odwołać, gdy temperatura w klasach spadnie poniżej 18 stopni.

Zima nie oszczędziła kierowców, samochody odmawiają posłuszeństwa. Bez różnicy, czy te zasilane benzyną gazem, czy olejem napędowym. Zamarzają akumulatory, płyny w silnikach, nie pomagają popularne metody rozruchu, coraz częściej próby uruchamiania silników odbywają się na tzw. „pych”. To bardzo niebezpieczne, zwłaszcza dla silników z układem rozrządu, gdzie napędzany jest przy pomocy paska zębatego. Kierowcy sporo ryzykują, ale auta są wszystkim bezwzględnie potrzebne.

Do tej pory nie odnotowaliśmy poważniejszych awarii w liniach ciepłowniczych, w tucholskich mieszkaniach jest ciepło. Pomimo ataku zimy, ten okres grzewczy przyniesie wszystkim oszczędności w wymiernej, brzęczącej monecie.

Na drogach ruch odbywa się bez większych problemów, wszystkie trasy naszego powiatu są przejezdne, a w razie oblodzenia, służby na bieżąco wysypują sól, co niestety widać na naszych autach.

Bez wątpienia mamy tej zimy już serdecznie dosyć, jest i dobra nowina, to ostatni tak mrożny tydzień tej zimy, pozostałe dni lutego będą znacznie cieplejsze.

Pamiętajmy o ciepłych czapkach, kurtkach, szalikach, rękawicach i odpowiednich…butach.

m.

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook