29 listopada 2020

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Muzeum Borów Tucholskich to perełka, o którą warto dbać

1 min read

Muzeum Borów Tucholskich zostało udostępnione zwiedzającym 27 września 1980 r. jako Oddział Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy. Na siedzibę muzeum przeznaczono budynek z przełomu XIX/XX wieku, zlokalizowany przy zbiegu ulic Podgórnej i Murowej, który swoją architekturą nawiązuje do dawnych spichlerzy.

Jest to obiekt murowany, o stropach drewnianych, belkowanych. W przeszłości pełnił on różnorodne funkcje gospodarcze: magazynowano w nim zboża, rozlewano piwo, produkowano lody i skupowano zioła. Remont i adaptacja obiektu trwały od 1976 r. do 1980 r. Po ich zakończeniu przekazano go na rzecz Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy w nieodpłatne użytkowanie na okres 12 lat. Budynek posiada 4 kondygnacje – trzy z nich przystosowano do celów wystawowych. W pierwszym roku funkcjonowania Muzeum zwiedziło 2751 osób. Obecnie liczba zwiedzających dochodzi do prawie 9000 rocznie. W latach 1992-2001 Muzeum zarządzane było przez Tucholski Park Krajobrazowy, natomiast przez ostatnie dziesięć lat opiekę nad Muzeum Borów Tucholskich sprawuje Starostwo Powiatowe w Tucholi. Okres ten upłynął pod znakiem sukcesywnej modernizacji budynku i unowocześnienia go zgodnie z potrzebami zwiedzających.

Obecnie tucholskie muzeum czekają wielkie zmiany, obiekt zostanie kompleksowo wyremontowany i dostosowany do współczesności. Będzie pełnił wielorakie funkcje, musi się także zwiększyć ilość pracowników, czego życzymy dzielnej szefowej obiektu i wszystkim odwiedzającym to wyjątkowe miejsce.


(red.)

Na pdst. muzeum.tuchola.pl

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook