19 kwietnia 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Muzyka bez granic

2 min read
Publiczność Filharmonii Berlińskiej usłyszy we wtorek (8 kwietnia) dzieło „Stabat Mater” Antonina  Dvořáka w wykonaniu muzyków Filharmonii Pomorskiej oraz chórów Berliner Cappella i StudioChor. W piątek (4 kwietnia) „Stabat Mater” zostało wykonane w Filharmonii Pomorskiej Bydgoszczy. Koncert w Berlinie odbędzie się przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego. W wydarzeniu weźmie udział wicemarszałek Edward Hartwich.
 
Muzyka nie zna żadnych granic – społecznych i politycznych, nie uznaje barier językowych, jak żadna z dziedzin sztuki integruje i zbliża. Muzyka łączy, pozwala  wbrew zawieruchom dziejowym wznieść się wysoko ponad wzajemne animozje i obce zarówno człowiekowi, jak i sztuce ideologie, przełamać wiekowe stereotypy. Wzorcowym tego przykładem jest historia bardzo owocnej i pełnej przyjaźni  współpracy Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy i Chóru Berliner Cappella, która liczy prawie 40 lat. Na jej karcie zapisało się wiele wspólnych przedsięwzięć artystycznych, których świadkami byli zarówno melomani bydgoscy, jak i berlińscy.

Tym razem zespoły podjęły wyzwanie wykonania monumentalnego arcydzieła Antonina Dvořáka  „Stabat Mater”, które zaliczane jest do najwybitniejszych dzieł czeskiego kompozytora, zaś jego oryginalność oraz doniosłość i bogactwo muzycznej treści wpisują je do kanonu światowego dorobku muzycznego. Dvořák wykorzystał przy tworzeniu dzieła średniowieczny piękny tekst liturgiczny autorstwa franciszkanina Jacopone da Todi „Stabat Mater dolorosa” (Stała Matka bolejąca), zawierający opis Męki Pańskiej widzianej przez stojącą pod krzyżem Matkę Bożą. Wielka siła poetyckiego wyrazu oraz prostota budowy tekstu liturgicznego sprawiły, że równocześnie stał się on tekstem chętnie podejmowanym przez kompozytorów wszystkich epok. Utwory oparte na łacińskiej sekwencji Stabat Mater pozostawili najwięksi twórcy, jak Josquin des Prés, Palestrina, Pergolesi, Haydn, Schubert, Rossini, Verdi, Szymanowski czy Penderecki.

W Filharmonii Berlińskiej  obok bydgoskich symfoników w wykonaniu „Stabat Mater” wezmą udział dwa tamtejsze chóry, czyli Berliner Cappella, mieszany chór, który od ponad czterech dziesięcioleci, z uwagi na swój wyjątkowy profil, na stałe znalazł miejsce w berlińskim życiu muzycznym, oraz StudioChor, zespół także działający 4 dekady, specjalizujący się w wykonawstwie chóralnej muzyki sakralnej. Na podium dyrygenckim stanie ceniona niemiecka dyrygentka – Kerstin Behnke, która od 2002 roku kieruje Chórem Berliner Capella.

Pierwszy koncert odbył się w piątek (4 kwietnia) w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Arcydzieło czeskiego kompozytora zostało wykonane przez Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Pomorskiej, Chór Akademicki UKW oraz Chór Berliner Cappella. W Filharmonii Berlińskiej „Stabat Mater” będzie można usłyszeć we wtorek (8 kwietnia) o godzinie 20.

Koncert Orkiestry Symfonicznej  Filharmonii Pomorskiej w Filharmonii Berlińskiej jest możliwy dzięki wsparciu finansowemu województwa kujawsko-pomorskiego. Urząd Marszałkowski przekazał 75 tysięcy złotych na organizację koncertu.

________________
(red.)
kujawsko-pomorskie.pl
Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook