18 czerwca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Nad Tucholą pojawił się… SĘP!

1 min read

Ściślej, sęp płowy. Wielkie ptaszysko zaobserwowała  w locie mieszkanka Tucholi, a nawet je sfotografowała. Zdjęcia trafiły do grupy Birding Poland i właśnie tam można je obejrzeć.

Skąd wziął się ten egzotyczny ptak, który zwykle zamieszkuje góry suchej południowej Europy (Półwysep Iberyjski, Bałkany), północno-zachodniej Afryki, południowo-zachodniej Azji – Azji Mniejszej, Bliskiego Wschodu, Półwyspu Arabskiego, Iranu aż po południowy i wschodni Kazachstan? Ptak lęgnie się na górzystych wyspach Morza Śródziemnego (Majorka, Sardynia, Kreta i Cypr).

Sęp płowy jest objęty ścisłą ochroną. Jego ostatnią obecność w Polsce odnotowano w 1913 r. w Pieninach. Zdarzało się, że sępy przelatywały nad naszym krajem, ale raczej się w nim nie zatrzymywały. W zeszłym roku jednego ptaka widziano na wysypisku śmieci w Pojezierzu Iławskim, jednak szybko stamtąd odfrunął. W ubiegłym roku podobnego sępa zaobserwowano w  Płocku,  ściślej  na terenie Leśnictwa Mościsko. Leśnicy nie kryli wtedy zdziwienia i zastanawiali się nad tym, jak do nich doleciał. Jak napisali w swoim profilu Facebooka: – „Być może przyczyniły się do tego warunki pogodowe, przemieszczające się fronty powietrza i silne wiatry”. Leśnicy spekulowali też, że być może  ptak mógł przylecieć do Polski w poszukiwaniu jedzenia.


(red.)

 

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook