Nadchodzi niesamowity deszcz meteorów!

W nocy z niedzieli na poniedziałek będziemy mieć niewielkie okienko, by zobaczyć maksimum Kwadrantydów – jednego z dwóch najbardziej obfitych rojów meteorów w ciągu całego roku.

Kwadrantydy nie są popularnym w Polsce rojem – z powodu zazwyczaj zachmurzonego w tym okresie nieba mało kto ma okazję je podziwiać. W 2016 roku może jednak być inaczej, bo nad dużą częścią naszego kraju zalega wyż i niebo jest pogodne. Tak więc mimo dużego mrozu warto wyjść na zewnątrz i spojrzeć w niebo, na którym w ciągu godziny może się pojawić aż do 120 świetlnych rozbłysków na godzinę. To tyle, ile podczas maksimum grudniowego roju Geminidów, do którego oglądania namawialiśmy Was jakiś miesiąc temu. Tak chętnie oglądane przez wszystkich Perseidy w maksimum aktywności oferują do 100 zjawisk na godzinę.

Kwadrantydy można teoretycznie podziwiać na niebie od 1 do 7 stycznia, jednak przez większość czasu śmigają one sporadycznie. Dopiero czas przypadający na maksimum ich aktywności może przynieść naprawdę solidną porcję wrażeń. Trzeba jednak będzie precyzyjnie wstrzelić się w wąskie okienko czasowe, które ogranicza się do 4-6 godzin (niekiedy zdarza się, że trwa do 12 godzin). Prognozy mówią o tym, że meteory mają najobficiej latać 4 stycznia około godz. 9 rano polskiego czasu, a więc ponad godzinę po wschodzie Słońca. Warto więc popatrzeć w niebo przed świtem, ok. godz. 4-6 naszego czasu.

Nie traćmy jednak czujności, bo jest niewielkie prawdopodobieństwo wystąpienia maksimum aktywności Kwadrantydów nieco wcześniej – pomiędzy 3 stycznia o godz. 23 a 4 stycznia o godz. 3 – jak podaje Polski Astrobloger.

Nazwa roju Kwadrantydów pochodzi od nieuznawanego już dziś gwiazdozbioru Kwadrantu Ściennego (obecnie część Wolarza). Z tej okolicy będą też wylatywać meteory, zajmując pozostałą część nieba – radiant Kwadrantydów znajduje się na pograniczu gwiazdozbiorów Wolarza, Herkulesa i Smoka. W pobliżu tego punktu znajduje się charakterystyczna, niezwykle jasno świecąca gwiazda – Arktur.

_______________________

Aleksandra Stanisławska

crazynauka.pl

admin

Next Post

Chleb z renomowanej piekarni z... wyjątkową "wkładką"!

nie Sty 3 , 2016
Firma ta na dobre zagościła w jednym z tucholskich marketów. Ma swoją markę, a ich produkty znalazły uznanie na naszym rynku, jednocześnie osłabiając pozycję rodzimych firemek o podobnym charakterze. Jednak klient kupując gotowy produkt oczekuje, że będzie on smaczny, zdrowy i bezpieczny podczas konsumpcji, niestety, nie tym razem.

SPOŁECZNOŚCI

Lokalnie

Globalnie

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook