21 października 2020

Nagonka na fundację Owsiaka wynika wyłącznie z braku wiedzy…

3 min read

Wczoraj wieczorem na tucholskim rynku odbył się wiec zwolenników poparcia WOŚP-u i jej prezesa, który już powrócił do swoich obowiązków, uczczono również pamięć zabitego Prezydenta Gdańska. Na spotkaniu pojawiły się tłumy uczestników z Tucholi i jej okolic.

Dlaczego zarówno Wielka Orkiestra, jak i jej prezes są pod ciągłym ostrzałem przeciwników? Nic się nie dzieje bez przyczyny i z pewnością istnieje sporo argumentów, które wśród licznej grupy mogą wywoływać kontrowersje, co obserwujemy po sądowej batalii, którą z Owsiakiem odbył znany bloger Piotr Wielgucki vel Matka Kurka. Bez trudu można odnaleźć informacje o słynnych sprawach.

Jednak jest w tym wszystkim pierwiastek, który wszyscy przeciwnicy kwesty omijają z prostej przyczyny – powszechnej polskiej biedy i niewiedzy. Ogromne dla niektórych kwoty, którymi obraca fundacja, budzą żywe reakcje pozytywne i negatywne. Dlaczego tak się dzieje?

Aby zrozumieć w czym rzecz, należy rozwikłać definicję czym jest fundacja, również w polskich realiach. Przytoczmy pełną, encyklopedyczną definicję:

Fundacja (łac.fundatio ‚założenie; fundament’ od fundare ‚umocnić; założyć fundament, utwierdzić’ z fundus ‚grunt, posiadłość, majątek’)[1] – forma prawna organizacji pozarządowej, której istotnym substratem jest kapitał przeznaczony na określony cel oraz statut zawierający reguły dysponowania tym kapitałem. Fundacje są po stowarzyszeniach drugą co do popularności formą prawną wśród organizacji pozarządowych.

Fundacja jest zakładem (osobą prawną typu zakładowego), a więc – w odróżnieniu od np. stowarzyszeń, związków zawodowych, partii, samorządów zawodowych i innych korporacji – nie ma członków (jest bezosobowa). Jest przez to bardziej niezależna niż korporacja od osób fizycznych – o celu, majątku, zasadach działania decyduje jej twórca.

Dla wielu zabrzmi to jak herezja, ale Owsiak działa naprawdę niekonwencjonalnie, ponieważ według wiedzy autora, oddaje on około 90% uzyskanych kwot, a to ewenement na skalę światową i takim wynikiem nikt nie może się pochwalić.

Dla przykładu, w USA zupełnie normalnym jest, że przeciętna fundacja, na swoje statusowe działania oddaje zaledwie 30, 40% wpływów, reszta służy jej do opłacenia swojego istnienia, w czym ujęte są również pensje itd. Polacy są narodem bardzo biednym i zebrane przez orkiestrę miliony, drażnią wyobraźnię i burzą krew, kiedy wypływa, że WOŚP wybudował to, czy tamto i prowadzi jakieś dodatkowe działania.

Kolejny problem tkwi w samym Jerzym Owsiaku, który z pewnością ma charyzmę i pewnie nie do końca z pewnych kwestii potrafi się wytłumaczyć, traktując je jak coś oczywistego. Jak się okazuje, nie dla wszystkich.

Po tak wielu latach działania, gdzie na WOŚP-ie wychowały się miliony, trudno działaczom pogodzić się z powszechnym piętnowaniem nie tylko fundacji i jej prezesa, ale swojej ciężkiej pracy działacza, działaczki. Dalibóg, trudno wytłumaczyć to, że nikt o tym nie mówi wprost.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy musi się obecnie przepoczwarzyć i dokonać tego, co nieuniknione, zamiast fundacji powinna powstać korporacja, której działanie wymuszone obecną sytuacją, powinno zostać skierowane na pomoc ludziom z zaburzeniami psychicznymi, których lawinowo przybywa w Naszym Kraju.

Nieoficjalnie mówi się, że to gigantyczny problem społeczny, który dotyka ponad milion ( a może i więcej) osób w różnym wieku. To cena za postępujący kapitalizm kompradorski, który z odradzającym się socjalizmem, tworzy mieszankę wybuchową, dodatkowo w połączeniu z ogromną liczbą osób, która zawodowo została wykluczona z rynku pracy, po zmianach ustrojowych (depresja).

Kolejne rządy nie dostrzegają problemu, podobnie, jak lekceważą opiekę medyczną obywateli, a pozytywnym efektem tego jest kwesta Owsiaka. Wspomniany stanie przed wyborem i albo dokona wewnętrznej reformy, albo… WOŚP stanie się wspomnieniem związanym ze śmiercią samorządowca, którego zabił człowiek niezrównoważony psychicznie, ale to ustalą wpierw politycy, a „przyklepie” prokuratura oraz „niezależny” sąd.


Mariusz R.Fryckowski

Fot. Kadr z https://www.youtube.com/watch?v=t03jpVCEkEg

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook