Najbardziej ucierpiały gminy: Kęsowo i Gostycyn, ale i w gminie Tuchola, straty są wielkie
3 min read
SONY DSC
TOKiS – PRESS dokumentuje wszystko to, co wydarzyło się 12 sierpnia w naszym powiecie, pomimo przerwy urlopowej, na którą bez wątpienia zasłużyliśmy po ponad sześciu latach istnienia medium. Pozostajemy w kontakcie z Czytelnikami (widzami) oraz wybranymi służbami. Jesteśmy częstymi gośćmi znakomitej obsady lokalnego centrum kryzysowego i opierając się na informacjach działających tam specjalistów, przekazujemy je do publicznej wiadomości.
Jak informują nas panowie: inspektor ds. zarządzania kryzysowego – Zbigniew Chrustowski oraz inspektor ds. obronnych – Jarosław Piotrowski w wyniku kataklizmu najbardziej ucierpiały dwie gminy: Kęsowo i Gostycyn. Z naszych obserwacji wnioskujemy, że trudna sytuacja jest również w gminie Tuchola, ściślej w Raciążu i okolicach tej malowniczej wsi. Bardzo ucierpiały lasy w rejonie Nadolnej Karczmy i Nadolnika. W tych miejscowościach widzieliśmy również poważnie uszkodzone domy. Wichurze poddał się dach kościoła w Raciążu, obecnie prowizorycznie zabezpieczony grubą folią.
Centrum ma też orientację ile osób zostało poszkodowanych, to spora liczba, która przekroczyła pół tysiąca. Stałym problemem są kłopoty z zapewnieniem dostaw wody i prądu. Otrzymaliśmy również informacje o tym, że w trakcie akcji przywracania ruchu na drogach, zapewniono opiekę medyczną choremu, do którego domostwa był utrudniony dostęp. Wyjaśniono nam również kwestię „pożaru”, który rzekomo wybuchł w tucholskim szpitalu. Nic takiego nie miało miejsca. Ulewa spowodowała uruchomienie alarmu przeciwpożarowego. Szpital Tucholski pracuje normalnie, obecnie nie korzysta z agregatu prądotwórczego, ponieważ zasilanie budynku już przywrócono.
Zapytaliśmy również o kwestie zaopatrzenia miasta i okolic w żywność oraz sposoby płacenia za nią. Warto mieć przy sobie gotówkę, niestety w niektórych placówkach handlowych możliwości płacenia kartą bankomatową jest niemożliwa.
Centrum składa też podziękowania firmie „Olpas”, która dzięki własnemu zasilaniu mogła dystrybuować paliwo do pojazdów służb w najgorszych momentach.
Sukcesywnie w powiecie tucholskim przywracane jest zasilanie. Wszystko uzależnione jest jest od skali zniszczeń sieci energetycznych. Według prognoz, przerwy w dostawie prądu nie powinny trwać dłużej, niż trzy dni, ale życie pisze inne scenariusze, tym samym data włączenia zasilania w konkretnym domu jest sporą niewiadomą. Obserwowaliśmy skalę zniszczeń sieci energetycznych w naszym rejonie, energetycy pracują w systemie non-stop i chwała im za to!
Nasi anonimowi bohaterowie – strażacy stanęli na wysokości zadania, są wszędzie tam, gdzie potrzebna jest pomoc, ale trudno wymagać od nich, by zajmowali się wypompowywaniem wody z piwnic, gdzie od ich pracy zależy życie ludzkie lub zapewnienie drożności dróg. Taka sytuacja miała miejsce dzisiaj, kiedy na czas robót zamknięto drogę pomiędzy Piastoszynem, a Raciążem, a potwierdzenie tej informacji trafiło do centrum kryzysowego.
Nie wolno też zapominać o policjantach, którzy są wszędzie tam, gdzie są niezbędni.
Więcej informacji otrzymamy po obejrzeniu filmu, który TOKiS – PRESS właśnie przygotowuje.
Będzie wstrząsający…
(red.)