26 listopada 2020

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Najlepsze gospodarstwa mleczne

5 min read

Całoroczne zmagania konkursowe dostawców mleka do Spółdzielczej Mleczarni Spomlek zakończyły się uroczystą Galą i wręczeniem zwycięzcom samochodów osobowych. – Doceniliśmy najlepsze gospodarstwa, które postawiły na rozwój i utrzymanie najwyższych standardów mleka w tym trudnym przecież okresie dla mleczarstwa – mówi Edward Bajko, prezes Spomleku.

Zwycięzcami V edycji konkursu „Gospodarstwo Roku” zostali:

Angelika i Marcin Ołtuszyk (Worsy, powiat bialski, woj.lubelskie) w kategorii „Gospodarstwo małe” – dostawy do 150 tys. litrów mleka rocznie

Jolanta i Marek Bujalscy ( Dybów, powiat sokołowski, woj. mazowieckie), w kategorii „Gospodarstwo średnie” – dostawy do 300 tys. litrów mleka rocznie

Henryka i Stanisław Piluszyk ( Łózki, powiat bialski, woj. lubelskie) w kategorii „Gospodarstwo duże” – dostawy powyżej 300 tys. litrów rocznie

Konkurs „Gospodarstwo Roku” obchodzi w tym roku skromny jubileusz pięciolecia. – Przez ten czas bardzo dużo zmieniło się w gospodarstwach naszych dostawców – mówi Agnieszka Kamela, dyrektor Skupu Surowca SM Spomlek – Rolnicy   podnieśli warunki utrzymania krów mlecznych, co przekłada się na zdecydowanie lepszą jakość surowca. Zauważamy zmiany w zakresie stanu sanitarnego budynków inwentarskich czy prowadzonej w gospodarstwie dokumentacji, udziału w kursach i szkoleniach, które podnoszą świadomość rolników. Praca, którą rolnicy wkładają w przygotowanie się do konkursu jest ogromna. Przynosi im korzyści na długo i daje wymierne wyniki produkcyjne, w konsekwencji obniżenie kosztów produkcji, jakże ważne w obecnej sytuacji – dodaje Kamela.

Cel konkursu „Gospodarstwo Roku” od początku jest taki sam – zachęcanie rolników do codziennych działań w gospodarstwie, zarówno jeśli chodzi o elementy związane z hodowlą bydła, jak i ogólnym wyglądem i estetyką prowadzonej działalności. – Udaje się to i to na dużą skalę – zapewnia Edward Bajko, prezes Spółdzielczej Mleczarni Spomlek – W poszczególnych latach zmieniane są jedynie kryteria, które premiujemy. Na początku był to  wzrost produkcji mleka, a w ostatnim roku już nie, bo na całym świecie wystąpiła nadprodukcja. Zawsze też staraliśmy się, by kryteria oceny gospodarstw były jak najbardziej obiektywne.  Wielką rolę w tworzeniu i zmianach regulaminu konkursu miała zawsze Rada Nadzorcza, która reagowała na uwagi rolników po każdej edycji – tłumaczy Bajko.

W tym roku po raz pierwszy do konkursu przystąpiły gospodarstwa z oddziału Chojnice SM Spomlek. – Zaangażowanie rolników przerosło nasze oczekiwania – mówi Damian Kożuch, dyrektor oddziału w Chojnicach – Włożyli mnóstwo wysiłku i pracy w spełnienie kryteriów i zdobycie możliwie największej ilości punktów z korzyścią nie tylko dla siebie, ale również dla mleczarni. Konkurs Gospodarstwo Roku to kolejny, po połączeniu ze Spomlekiem, impuls do rozwoju hodowców krów mlecznych – dodaje.

W konkursie zwyciężają najczęściej ci, którzy się starają przede wszystkim dla siebie, a samochód jest tylko nagrodą za ich ciężką pracę. – Wierzę, że nikt nie żałuje włożonego wysiłku nawet, jeżeli konkursu nie wygrał – mówi Edward Bajko prezes Spomleku – Silne gospodarstwa tworzą siłę spółdzielni i na odwrót. Grupa, która zgodnie ze sobą współpracuje zawsze będzie silniejsza od takiej, gdzie każdy chce załatwić tylko swój prywatny interes. Ma to szczególne znaczenie w tak trudnych czasach, jak dzisiaj.

Podczas uroczystej Gali wręczono zwycięzcom samochody osobowe marki oplel astra w barwach Serenady.  Oprócz  tego  nagrody rzeczowe otrzymało kolejne  cztery  gospodarstwa z najwyższą  liczbą  punktów  z każdej kategorii: „Gospodarstwo małe”, „Gospodarstwo średnie”, „Gospodarstwo duże”.

Zwycięzcy Konkursu Gospodarstwo roku 2015

Gospodarstwo małe

I miejsce – Angelika i Marcin Ołtuszyk z miejscowości Worsy, o. Radzyń Podlaski

II – Halina i Henryk Gremplewscy z miejscowości Nowiny, o. Radzyń Podlaski

III – Małgorzata i Grzegorz Kot z miejscowości Skrzyszew, o. Radzyń Podlaski

IV – Elżbieta i Jacek Miodowscy z miejscowości Trzebień, o. Chojnice

V – Zofia i Jarosław Wasakz miejscowości Skrzyszew, o. Radzyń Podlaski

Gospodarstwo średnie

I miejsce – Jolanta i Marek Bujalscy z miejscowości Dybów, o. Radzyń Podlaski

II – Teresa i Jan Ignatiuk z miejscowości Hanna, o. Radzyń Podlaski

III – Katarzyna i Henryk Hamernik z miejscowości Leśno Wybudowanie, o. Chojnice

IV – Bożena i Marek Kalinowscy z miejscowości Kępniewo, o. Młynary

V – Marianna i Stanisław Wierzejscy z miejscowości Wierzejki, o. Radzyń Podlaski

Gospodarstwo duże

I miejsce – Henryka i Stanisław Piluszyk z miejscowości Łózki, o. Radzyń Podlaski

II – Renata i Mirosław Kocko z miejscowości  Worsy, o. Radzyń Podlaski

III – Jolanta i Leszek Chud z miejscowości Żakowola Stara, o. Radzyń Podlaski

IV –Agata i Marcin Łobacz z miejscowości Przegaliny Duże, o. Radzyń Podlaski

V – Waldemar Adamowicz z miejscowości Olszówka, o. Młynar

13450942_297028993970114_5277080016952062057_n
I miejsce – Angelika i Marcin Ołtuszyk z miejscowości Worsy, o. Radzyń Podlaski
13445622_297029013970112_3495391166964218207_n
I miejsce – Henryka i Stanisław Piluszyk z miejscowości Łózki, o. Radzyń Podlaski

13445766_297029010636779_8113315479848308082_n

***

Spółdzielcza Mleczarnia Spomlek z Radzynia Podlaskiego jest jednym z największych polskich producentów sera żółtego. Spółdzielnia znana jest przede wszystkim, jako producent specjalizujący się w wytwarzaniu serów szlachetnych, wprowadzający na polski rynek nowe gatunki. W 2015 roku wyprodukowała blisko  22,6 tys. ton serów typu holenderskiego i szwajcarskiego.

Jako pierwsza w Polsce zaoferowała ser z oczkami (Radamer) oraz ser długodojrzewający (Bursztyn). Oprócz kilku gatunków serów żółtych, produkuje m.in. artykuły proszkowane (mleko, maślanka i serwatka), masło. Są one wytwarzane w czterech lokalizacjach: w głównym zakładzie produkcyjnym w Radzyniu Podlaskim oraz w oddziałach w Parczewie, Chojnicach i Młynarach (okolice Elbląga).

SM Spomlek to ponad 100 lat tradycji spółdzielczości na ziemiach Podlasia. Obecnie należy do ponad 1700 udziałowców, wśród których 1300 osób to rolnicy indywidualni – dostawcy, a ponad 400 to pracownicy spółdzielni. Zatrudnienie w zakładach wynosi ponad 700 osób. Celem spółdzielni jest zarówno osiąganie optymalnych wyników finansowych, jak i zapewnienie możliwie najwyższych stawek za mleko o jak najwyższej jakości. W ubiegłym roku spółdzielnia przerobiła ponad 270 mln litrów mleka krowiego.

_______________

Mat. nadesłane

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook