Nareszcie dostrzeżono ten problem!
3 min readNaszym największym skarbem, zwłaszcza w opinii turystów są… rzeki, osobliwie nasza Brda. Pięknie położona, wartkim strumieniem pokonuje kilometry, wśród urokliwej przyrody. O klasie czystości wody rzeki górskiej, krążą już legendy.
Prawdą jest też, że infrastruktura systemu przystani wzdłuż tych specyficznych wodnych dróg jest iście utopijną, jednak i w tej materii coś się zmienia na lepsze. O ile tego rodzaju problemy można, jakoś znieść, ba można z tego nawet uczynić po części atrakcję, tak kwestie bezpieczeństwa wszystkich kajakarzy, to cel nadrzędny, który czekać nie może.
Kończy się wreszcie etap działania przeróżnych szemranych firm i firemek, których jakość usług była na granicy ryzyka.
Tym bardziej cenną wydaje się spotkanie, o którym wieść jak zawsze, kiedy podobne inicjatywy odbywają się z udziałem starostwa, czyli „po fakcie”… dotarła do nas. Całość odbyła się w książnicy, a inicjatorami spotkania były: wspomniane już starostwo, Komenda Powiatowa Policji w Tucholi oraz Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Tucholi.
Odbyła się burza mózgów i w efekcie zaaprobowano sporo pożytecznych pomysłów.
Jednostkom ratowniczym wydłuża się czas dojazdu do miejsca wypadku, ponieważ korzystający z rzeki turyści nie potrafią określić miejsca wypadku;
Jednostki ratownicze, jak i turyści w dolinie rzeki mają ograniczony dostęp do łączności telefonicznej i radiowej;
Na całej długości rzeki na terenie powiatu tucholskiego wykonać oznakowanie – punkty orientacyjne;
Oznakować dojazdy do miejsc niebezpiecznych występujących na rzece;
Udrożnić miejsca na rzece stwarzające zagrożenie związane z wywracaniem się kajaków;
Wykonać tablice informacyjne w miejscach rozpoczęcia spływu w miejscowościach:
– Nadolna Karczma;
– Woziwoda;
– Gołąbek;
– Rudzki Most;
– Świt.
Na tablicy zamieścić:
– Numery alarmowe jednostek ratowniczych i policji;
– Zasady bezpiecznego korzystania z kajaków i zachowania się w czasie spływu;
– Wskazać miejsca niebezpieczne na rzece;
– Opisać zasady korzystania z wyposażenia kajaku;
– Mapę z punktami orientacyjnymi.
7. Wykonać tablice informacyjne na wszystkich mostach;
8. Opracować i nakleić na kajaki naklejki samoprzylepne o treści „ zasady zachowania się podczas spływu – warunki bezpieczeństwa”;
9. Wprowadzić regulamin wewnętrzny dla osób wypożyczających kajaki;
10. Wprowadzić nakaz udzielania instruktażu firmom wypożyczającym kajaki dla indywidualnych osób spływających kajakami po rzece;
11. Wprowadzić nakaz wykonania przez osoby wypożyczające kajaki listy z danymi osobowymi wypływających.
____________________________________
I tak właściwie bardzo cieszylibyśmy się z tych ustaleń gdyby nie drobiazg…, podobne standardy istnieją na całym świecie i nie trzeba ponownie odkrywać Ameryki, aby takie ustalenia wprowadzić w życie w taki sposób. Tym razem wystarczyło je skopiować. I taniej dla podatnika i lepiej, bo to, co ustalono dwa dni temu jest oczywistością i już dawno powinno zostać wcielone w życie.
Dziwi tylko jedno, że nie położono najmniejszego nacisku na ludzi korzystających z naszych rzek zimą. Może warto uprzedzając sytuacje skrajne już zawczasu nabyć jeden, może dwa poduszkowce ratunkowe, które dotrą praktycznie wszędzie i w tempie ekspresowym?
UPS, ciągle zapominamy o tym, że jesteśmy konserwatywnymi bankrutami bez polotu, którzy jeszcze przez najbliższe ćwierć wieku oglądać będą każdą złotówkę pięć razy, zanim ją wydamy na ważniejsze rzeczy. A jeżeli ktoś się utopi? To nic, mamy przecie „procedury” i nurków – pasjonatów, którzy odnajdą wszystko, wszystkich i wszędzie, niestety po niewczasie.
Makabryczna przyszłość? Czas pokaże.
(mrf.)
Posłowie
Gdyby jednak wydarzył sie cud i poduszkowce zostałyby zakupione, nasza redakcja z przyjemnością i za darmo przeszkoli pilotów.