14 kwietnia 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2014 – 2020, czyli… na ten projekt wydamy miliard!

2 min read

Czy znasz milsze zajęcie od czytania? Pewnie! Oglądanie głupawych programów w TV!

I to właśnie stanowi problem, dotychczasowe rządy ostatnich lat „wyprodukowały” społeczeństwo, które uznaje wyłącznie „obrazki”, często ruchome. Niestety, w dalszym ciągu pogłębia się przepaść pomiędzy treściami odbieranymi przez oko, a tymi po przetworzeniu, które zostają w naszej pamięci. Można mieć często wrażenie, że oba układy nie są połączone, ba, mało tego, pomiędzy nimi znajduje się – „organiczny izolator”. Skutek? Wtórny analfabetyzm w połączeniu z brakiem zrozumienia „dukanych” treści. Tym bardziej dziwi ten pomysł.

Przeznaczenie w ciągu sześciu lat miliarda złotych przewiduje Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2014-2020. To 650 mln zł ze środków MKiDN i 350 mln zł od beneficjentów programu, m.in. od samorządów i instytucji.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa  2014 – 2020 został opracowany w wyniku prac powołanego przez Ministra KiDN Zespołu ds. promocji i upowszechniania czytelnictwa, zgodnie z zapisami Paktu dla Kultury oraz „Strategii Rozwoju Kapitału Społecznego 2020”.

W przygotowanie, a także koordynację dokumentu zaangażowane są trzy narodowe instytucje kultury: Biblioteka Narodowa, Instytut Książki oraz Narodowe Centrum Kultury.

Program obejmuje najważniejsze z obszarów powiązanych z czytelnictwem i obecnością książki na rynku: promocję i upowszechnianie czytelnictwa i książki wśród nieczytających, wspieranie wydawania wartościowej literatury i czasopism kulturalnych, szkolenie księgarzy oraz regulacje prawne dotyczące rynku książki.

Istotnym elementem będą działania zmieniające i wzmacniające rolę biblioteki jako podstawowej przestrzeni kontaktu z książką. W związku z tym planowana jest: modernizacja budynków bibliotek, unowocześnianie ich serwisu, zakup nowości oraz szkolenia bibliotekarzy.

Jednym z ważniejszych elementów NPRCz, wychodzącym naprzeciw zmianom cywilizacyjnym, będą działania służące udostępnianiu legalnej książki w internecie.

Infografika Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Oby ten projekt nie okazał się kolejnym kłamstwem obecnej ekipy, bo w interesie naszych oponentów lub wręcz eksterminatorów z Eurolandu, analfabetami steruje się łatwiej, dokładnie jak za czasów doktryn Bismarcka.

___________________

(red.)

http://www.mkidn.gov.pl

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook