29 listopada 2020

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Nasi policjanci w gronie najlepszych!

3 min read

Udało się! Pierwszy raz w historii kujawsko-pomorskiej Policji zdobyliśmy Drużynowe Mistrzostwo Polski w kategorii psów patrolowo-tropiących. Nasi reprezentanci stanęli na najwyższym stopniu podium podczas XVI Finału Kynologicznych Mistrzostw Policji, które w dniach 5-9 września odbyły się w Sułkowicach, pod honorowym patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Komendanta Głównego Policji.

St. asp. Marian Auguściński z psem służbowym ISKRA (owczarek belgijski malinois) z KPP w Brodnicy oraz sierż. szt. Tomasz Kozielecki z psem służbowym EDYL (owczarek niemiecki) z KPP w Tucholi okazali się bezkonkurencyjni zostawiając za sobą innych przewodników wraz z psami służbowymi reprezentującymi pozostałe komendy wojewódzkie oraz Komendę Stołeczną Policji.

Ponadto, sierż. szt. Tomasz Kozielecki z psem służbowym EDYL  w rywalizacji indywidualnej uplasowali się na II miejscu!!! ISKRA st. asp. Mariana Auguścińskiego po zaciętej i bezpośredniej walce w ostatniej konkurencji nie obroniła „pudła” i tę rywalizację w mistrzostwach zakończyła na IV miejscu.

W XVI Kynologicznych Mistrzostwach Policji uczestniczyło 17 drużyn z psami patrolowo-tropiącymi wytresowanymi do działań zarówno w kagańcu, jak i bez kagańca. Podzieleni na 4 grupy przewodnicy wzięli udział w 6 turniejowych konkurencjach. Były to:

– posłuszeństwo ogólne – 10 zadań realizowanych przy nodze przewodnika oraz pokonywanie przeszkód terenowych,
– praca węchowa – tropienie śladów ludzkich na ścieżce o długości około kilometra oraz odnalezienie na niej 5 ukrytych przedmiotów należących do torującego ślad,
– pościg bez kagańca za osobą z odrzuceniem przedmiotu, czołowym atakiem pozoranta na psa i obroną przewodnika podczas konwoju,
– przeszukanie terenu w celu odnalezienia ukrytej osoby – tym razem w pojeździe dostawczym,
– udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej,
– test wiedzy (50 pytań) z zakresu programu nauczania na kursie specjalistycznym dla przewodników psów patrolowo-tropiących.

Laureaci XVI Finału Kynologicznych Mistrzostw Policji.

klasyfikacja indywidualna

I miejsce – st. asp. Marek Mancewicz z psem IBEJ z KWP w Białymstoku,

II miejsce – sierż. szt. Tomasz Kozielecki z psem EDYL z KWP w Bydgoszczy,

III miejsce – mł. asp. Damian Kowalenko z psem GABZON z KWP w Szczecinie.

klasyfikacja drużynowa

I miejsce drużyna z KWP w Bydgoszczy w składzie:

– asp. szt. Dawid Ludkowski – kierownik drużyny,

– st. asp. Marian Auguściński z psem służbowym ISKRA,

– sierż. szt. Tomasz Kozielecki z psem służbowym EDYL.

 

II miejsce drużyna z KWP w Białymstoku w składzie:

– asp. szt. Grzegorz Bielawski – kierownik drużyny,

– st. asp. Marek Mancewicz,

– st. asp Krystian Chim.

 

III miejsce drużyna z KWP w Gdańsku w składzie:

– asp. szt. Witold Glinka – kierownik drużyny,

– mł. asp. Rafał Zieliński,

– st. sierż. Adam Jasnoch.

Gratulujemy!!!

Większość konkurencji zostało rozegranych na terenie Zakładu Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. Jedynie tropienie śladów ludzkich odbyło się w miejscowościach przyległych do ośrodka szkolenia. Najwięcej niespodzianek było podczas wykonywania zadania z przeszukaniem terenu w celu odnalezienia ukrytej osoby. Pies musiał przeszukać ogrodzony metalowym płotem teren oraz zaparkowane tam samochody i w jednym z nich odnaleźć ukrytego, uzbrojonego w niebezpieczne narzędzie pozoranta. Była to bardzo emocjonująca konkurencja zarówno dla psa, jak i przewodnika, z uwagi na miejsce ukrycia pozoranta – 1,5 metra nad ziemią w chłodni wypełnionej różnymi przedmiotami wydającymi dźwięk.

Nagrody dla zwycięzców wręczał obecny w tym dniu Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Jan Lach. Podczas uroczystości obecni byli również przedstawiciele biur Komendy Głównej Policji, a także służb mundurowych, w tym jednostek szkoleniowych oraz lokalnych władz samorządowych, środowisk naukowych i instytucji współpracujących z Zakładem Kynologii Policyjnej. Obecni byli również poprzedni kierownicy ośrodka i reprezentanci Policji: czeskiej, estońskiej, litewskiej, niemieckiej i słowackiej.

____________________

Adaptacja TOKiS – PRESS

zdjęcia:
asp. szt. Dawid Ludkowski KWP Bydgoszcz
asp. Dariusz Ratajczak i Jerzy Lęcznar/ZKP

Autor: opracowano na podstawie CSP Leginowo asp. szt. Dawid Lutkowski
Publikacja: Kamila Ogonowska
Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook