25 lipca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Nasze kalendarium: 23 marca – ŚWIATOWY DZIEŃ METEOROLOGII

2 min read

Święto obchodzone corocznie 23 marca upamiętniające wejście w życie konwencji o utworzeniu Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) w 1950 roku, jako kontynuatora Międzynarodowej Organizacji Meteorologicznej (ang. International Meteorological Organisation, IMO), powstałej w 1873 roku.

Celem Światowego Dnia Meteorologii jest zwrócenie uwagi na to, że 90% klęsk żywiołowych jest związanych z pogodą, klimatem i wodą. Święto ma podkreślić rolę jaką odgrywa WMO oraz narodowe służby meteorologiczne i hydrologiczne, w zapobieganiu skutkom katastrof naturalnych.
Zapobieganie skutkom klęsk żywiołowych i łagodzenie ich skutków jest dla WMO problemem największej wagi.

Globalna sieć WMO okazała się szczególnie skuteczna w wydawaniu wczesnych ostrzeżeń o zjawiskach tropikalnych (huragany i tajfuny). Organizacja wspiera swoich członków i organizacje partnerskie także w zakresie transgranicznych zagrożeń środowiska na dużym obszarze, takich jak awarie elektrowni atomowych, wybuchy wulkanów,wycieki chemiczne lub pożary lasów.

WMO koordynuje działania narodowych służb hydrologicznych i meteorologicznych, tak by każda z nich mogła skutecznie, bez względu na granice polityczne i administracyjne,otrzymać potrzebne dane i była w stanie zapewnić operacyjne dostarczanie wczesnych ostrzeżeń, dotyczących zagrożeń związanych z pogodą, wodą i klimatem. Narodowe służby meteorologiczne i hydrologiczne dostarczają istotnych informacji umożliwiających rządom opracowanie strategii łagodzenia skutków klęsk żywiołowych.

W tej chwili organizacja liczy 188 członków, w 1947 r. przystąpił do niego polski Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Siedziba Światowej Organizacji Meteorologicznej znajduje się nieprzerwanie w Genewie.

Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że na Produkt Krajowy Brutto, mogą wpływać warunki meteorologiczne i klimatyczne, występujące w ciągu roku. Systemy wczesnego ostrzegania pomogą rządowi zaoszczędzić pieniądze, ale – co najważniejsze, uratować komuś życie. Wiele informacji na temat zmian pogodowych pochodzi z satelitów. W ciągu minionych 30 lat zrewolucjonizowały naszą wiedzę na temat klimatu na Ziemi.

Światowy Dzień Meteorologii jest hucznie obchodzony w Stanach Zjednoczonych. Dzisiaj uczniowie szkół podstawowych i średnich poznają dobre strony alternatywnych źródeł energii, które nie dość, że są odpowiednie dla środowiska, to jeszcze dzięki nim zaoszczędzimy pieniądze.

Agnieszka Krizel

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook