27 stycznia 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Nauka, samorząd i biznes dla zdrowej żywności

3 min read
Centrum Badań Środowiska i Innowacyjnych Technologii Żywności dla Jakości Życia „EnFoodLife” – to jeden z międzyregionalnych projektów badawczych przygotowywanych z udziałem naukowców z Kujaw i Pomorza, które znalazły się na Polskiej Mapie Drogowej Infrastruktury Badawczej. O realizacji przedsięwzięcia rozmawiali dziś (23 marca) w Toruniu marszałkowie województw kujawsko-pomorskiego, dolnośląskiego i warmińsko-mazurskiego oraz przedstawiciele instytucji badawczych.
 
Polska Mapa Drogowa Infrastruktury Badawczej to wykaz prowadzony przez Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wskazuje strategiczne przedsięwzięcia dla polskiej nauki, które mają przyczyniać się do jej rozwoju, a także nawiązywać do globalnych i długoterminowych wyzwań badawczych. Umieszczenie projektu na mapie nie oznacza jeszcze otrzymania środków na finansowanie przedsięwzięcia. Jest jednak wyrazem uznania ich przez polski rząd za projekty o strategicznym znaczeniu dla rozwoju nauki w naszym kraju.

Na Polskiej Mapie Drogowej Infrastruktury Badawczej znajdują się dwa przedsięwzięcia, w realizacji których znaczną rolę odgrywają jednostki naukowe z naszego regionu: Narodowe Centrum Radioastronomii i Technologii Kosmicznych zakładające budowę wielkiego, minimum 90-metrowego radioteleskopu w sercu Borów Tucholskich (Dębowiec, gmina Osie) oraz Centrum Badań Środowiska i Innowacyjnych Technologii Żywności dla Jakości Życia EnFoodLife.

Projekt „EnFoodLife” będzie platformą uczelnianej międzyregionalnej współpracy na rzecz zdrowej żywności oraz poprawy jakości życia i zdrowia człowieka. Przedsięwzięcie koordynowane przez Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie realizowane będzie przez 17 jednostek badawczych z całego kraju. Wśród nich są Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy oraz Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. UMK jest koordynatorem jednej z trzech części projektu poświęconej zdrowiu i jakości życia. Więcej informacji tutaj.

Trwają zaawansowane przygotowania do realizacji przedsięwzięcia. Naukowcy i samorządowcy pracują nad rozwinięciem, uszczegółowieniem i wyznaczeniem jego kolejnych etapów. – Jako marszałkowie województw uczestniczmy w dyskusji na temat projektu w kontekście wykorzystania efektów badań do rozwoju potencjału gospodarczego naszych regionów. Chcemy skorzystać ze środków unijnych na realizację tego zadania. W planach jest też rozszerzenie zakresu przedsięwzięcia o poziom ogólnoeuropejski w ramach nowego instrumentu finansowego Komisji Europejskiej Knowledge and Innovation Communities (KICs) – mówi marszałek Piotr Całbecki.

W Toruniu odbyły się wczoraj i dziś (22-23 marca) spotkania grupy roboczej dotyczące współpracy samorządów i instytucji badawczych. Gośćmi marszałka Piotra Całbeckiego i przewodniczącego sejmiku Ryszarda Bobera byli dzisiaj (23 marca) marszałkowie województw: dolnośląskiego Cezary Przybylski i warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin; przedstawiciele władz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie: rektor prof. Ryszard Józef Górecki i prorektor prof. Jerzy Jaroszewski; prorektor ds. nauki i innowacji Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu prof. Tadeusz Trziszka; dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu prof. Wojciech Witkiewicz oraz pełnomocnik zarządu województwa ds. innowacyjności prof. Bogusław Buszewski.

Uczestnicy spotkania przybliżyli założenia projektu „EnFoodLife” podczas spotkania z mediami:

  • wypowiedź marszałka Piotra Całbeckiego tutaj
  • wypowiedź prof. Ryszarda Józefa Góreckiego, rektora UWM w Olsztynie tutaj
  • wypowiedź marszałka województwa dolnośląskiego Cezarego Przybylskiego tutaj
  • wypowiedź marszałka województwa warmińsko-mazurskiego Marka Brzezina tutaj
  • wypowiedź prof. Tadeusza Trziszki, prorektora UP we Wrocławiu tutaj
  • wypowiedź dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu prof. Wojciecha Witkiewicza tutaj
  • wypowiedź prof. Jerzego Jaroszewskiego, prorektora UWM w Olsztynie tutaj
  • wypowiedź prof. Bogusława Buszewskiego, pełnomocnika zarządu województwa ds. innowacyjności tutaj

____________________

(red.)

Źródło

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook