24 października 2020

Naukowe podejście do grzybobrania, czyli… WARSZTATY MYKOLOGICZNE w Tucholi – relacja

2 min read

Tradycyjnie w pierwszym tygodniu października na terenie Nadleśnictwa Tuchola odbywają się warsztaty mykologiczne.

Organizatorami ich są: Tucholski Park Krajobrazowy, Nadleśnictwo Tuchola i Polskie Towarzystwo Mykologiczne.  Celem warsztatów jest ukazanie grzybów jako bardzo bogatego i zróżnicowanego królestwa. Pierwszy dzień warsztatów (6 października) zarezerwowany jest na zbieranie grzybów. Okazy zebrane podczas grzybobrania  zostaną pogrupowane i oznaczone. Będzie można je oglądać w dniach 7-8 października 2014 roku przed siedzibą Tucholskiego Parku Krajobrazowego  na ul. Podgórnej 1 w Tucholi. Na wystawie będzie można spotkać się z mykologiem – znawcą grzybów – tyle oficjalna notka, którą już poznaliśmy, ale to nie wszystko…

Warsztaty przygotowano wzorowo, o niczym nie zapomniano. Każdy uczestnik został odpowiednio wyposażony w: wiedzę i materiały edukacyjne w skład których wchodziły… mapy. Później przez 45 minut grzybiarze przyswajali kapitalnie skomasowany przez prowadzącą, podstawową wiedza dotyczącą niezwykłego świata w którym rządzą właśnie one – grzyby. To pasjonująca wiedza i bardzo przydatna każdemu pasjonatowi zbierania wyjątkowej składowej runa leśnego.

Po części teoretycznej nadszedł czas na praktykę. Uzgodniono, że zbieracze odnajdą i ostrożnie wraz ze ściółką przeniosą ostrożnie każdy dowolny grzyb po to, aby inni mogli je obejrzeć w trakcie wystawy. Jednak to specjaliści rozpoznawać będą poszczególne gatunki i rodzaje. Pełen opis jest konieczny, ponieważ różnorodność świata grzybów oszałamia. I właśnie stąd w przygotowanych koszykach prócz grzybów zobaczymy fragmenty ściółki. Specjalne pojazdy bardzo delikatnie przetransportowały znaleziska na teren wystawy po to, aby od jutra wszyscy zainteresowani wystawą, mieli pełnię informacji, podczas jej zwiedzania.

Miejscem zbioru grzybów był Świt, byliśmy tam i my.

__________________

(red.)

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook