30 lipca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

NEURON – ośrodek na miarę XXI wieku

3 min read

Małe Gacno, to osada malowniczo położona wśród lasów i łąk, w której jest ok. 60 zamieszkanych budynków, sklepy, kościół. Otaczające nas lasy to rozległe Bory Tucholskie, w których znalazło schronienie i ostoję wiele gatunków zwierząt i roślin zagrożonych wyginięciem. Spragnieni ciszy miłośnicy natury, czy zapaleni grzybiarze znajdą u nas wiele możliwości. Entuzjaści rozrywek również mogą znaleźć coś dla siebie. Miłośnicy historii i pieszych wędrówek mogą odwiedzić Tucholę, gdzie znajduje się piękny ratusz oraz muzeum borów. W Fojutowie można zobaczyć jak krzyżują się rzeki, które płyną każda swoim korytem. Niedaleko Małego Gacna znajduje się Bysław z przepięknym jeziorem a jeszcze bliżej Cekcyn z przepięknym kąpieliskiem. Organizujemy przejażdżki konne, wycieczki wozem, ogniska, oraz wycieczki rowerowe, jazdy na rolkach, wędrówki po lesie. Łatwo u nas znaleźć spokój, ale też i wiele atrakcji.

 

Tak w skrócie brzmi fragment folderu, reklamującego jedną z najciekawszych instytucji o niezwykłego przeznaczenia.

 Odwiedziliśmy Ośrodek Rehabilitacji „NEURON” w Małym Gacnie, a okazja była nie byle, jaka – jubileusz dziesięciolecia istnienia.

„Neuron” posiada dwie placówki, jedną w Bydgoszczy, drugą w Małym Gacnie. Kiedy przekraczamy bramę ośrodka, uwagę przykuwa niezwykle nowoczesny kompleks budynków. Ergonomia jest tutaj czymś oczywistym, ośrodek służy osobom poszkodowanym w wyniku różnych kolei losu.

Pomimo tego, że specyfika ośrodka określona jest jednoznacznie, przykuwa uwagę coś wyjątkowego – serdeczność wszystkich, wobec wszystkich. Można odnieść wrażenie, że trafiło się do wielkiej rodziny, która wspiera się w każdej chwili.

Kadra ośrodka w żaden sposób nie przypomina jakichś zamierzchłych stereotypów, fachowość, uśmiech i… cuda. Te zdarzają się tutaj częściej, niż gdziekolwiek indziej, bez wątpienia to zasługa pracy wielu osób, w tym uporu rodziców, opiekunów, pacjentów. Ci ostatni znajdują się cały czas pod szczególną opieką. Nigdy nie pozostają sami, wraz z nimi są mamy, tatusiowie, najbliżsi. Stworzono całą infrastrukturę noclegową, po to, aby liczne pokoje służyły wszystkim… jak w domu.

Pacjenci w różnych stanach, jednak nie poddają się, są uśmiechnięci, potrafią świetnie się bawić, cieszą się każdą chwilą. Tyle szczęścia rzadko się widuje. Idąc wzdłuż korytarzy ośrodka, przyglądamy się licznym ilustracjom umieszczonym na ścianach. Mnogość urządzeń, które posiada ta placówka przyprawia o zawrót głowy. Nie mięliśmy nawet pojęcia o tym, jak dalece zawędrowały metody rehabilitacji i wyrafinowanie sprzętowe. To zupełnie inna liga, XXI wiek na wyciągnięcie ręki.

Ośrodek, to nie tylko sprzęt, urządzenia, budynki, to coś znacznie ważniejszego… to nadzieja tych, którzy potrzebują pomocy. Otrzymują ją w każdej chwili, w każdej, terapeutycznej formie.

Nieopodal słyszymy rżenie koni, są wspaniałe, zadbane, mają swoich opiekunów – służą pacjentom ośrodka, stanowią o rehabilitacji, tej niezwykłej, bo z udziałem zwierząt. Są i psy, wspaniałe labradory, tak oddane dzieciom.

Minęło dziesięć lat od powstania ośrodka. Początki nie były proste, a jednak udało się! I to, z jakim skutkiem. „Nauron” to miejsce pracy wielu ludzi różnych specjalności. Przeglądamy listę specjalizacji – jest imponująca.

Bez wątpienia, ten niezwykły ośrodek stanowi jeszcze jedno ważne miejsce, na lokalnej mapie, tym razem zatrudnienia. Jadąc do Gacna daremnie szukaliśmy firmy z takim rozmachem działania. Okoliczne władze powinny wspierać wspaniałych ludzi z inicjatywą i cieszyć się z tego, że podobne przedsięwzięcia odnajdują lokalizację w Naszych pięknych, acz niedocenionych Borach.

___________________________

Okoliczne przemowy zakończyły się, część oficjalna za nami, do wielkiej sali balowej wjeżdża gigantyczny tort, płoną świece, dookoła zaczynają wirować tancerze – wspaniali, młodzi, oddani pracy i pasji ludzie, powstają również pierwsze fotografie…

 Mariusz R.Fryckowski

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook