Kończymy się trzeci rok funkcjonowania Uniwersytetu III Wieku Wyższej Szkoły Gospodarski w Bydgoszczy z filią w Lubiewie

Już niedługo zakończymy trzeci rok funkcjonowania Uniwersytetu III Wieku Wyższej Szkoły Gospodarski w Bydgoszczy filia w Lubiewie.
Zawsze wiedzieliśmy, że jest to bardzo inspirująca forma spędzania wolnego czasu dla osób w tzw. pięknym wieku, dlatego też cieszymy się, że powstała ona w Gminie Lubiewo, nadal trwa i mamy nadzieję, że będzie się rozwijała.
Słuchacze UTW uczestniczą w systematycznych spotkaniach, podczas których wykładowcy z Wyższej Szkoły Gospodarki prowadzą wykłady o bardzo różnorodnej tematyce. W bieżącym semestrze nasi studenci zapoznali się z np. z takimi tematami jak: „Na czym polega fenomen tatr i Zakopanego”, „Relacje i więzi społeczne”, „Dyplomacja polska w 1918r.”, przed nimi jeszcze tematy zdrowotne z zakresu medycyny naturalnej i geriatrii oraz zagadnienia historyczno – geograficzne.
Jednak udział w wykładach to tylko jedna z form integracyjnych spotkań.
W obecnym roku akademickim,słuchacze UTW wraz z przedstawicielami władz samorządowych spotkali się przed świętami Bożego Narodzenia.
W uroczej atmosferze, przy blasku choinki popłynęły serdeczne życzenia świąteczne. Jednak największe wrażenie na zebranych zrobiły jasełka wykonane z brawurową charyzmą przez grupę przedszkolną „Wiewiórki” z Przedszkola Samorządowego Gminy Lubiewo „BorowiackaTęcza” oddział w Lubiewie. Spotkanie zakończono rozmowami o planach na następny rok, a wszystko to przy aromatycznej kawie i świątecznym makowcu.
Nowy rok, słuchacze UTW rozpoczęli bardzo kulturalnie, od wyjazdu do Teatru Polskiego w Bydgoszczy na spektakl pt. „Komedia Omyłek” Williama Shakespeare’a w inscenizacji francuskiego reżysera Jeana- Philippe Salerio. Korzystając z pobytu w Bydgoszczy, zwiedziliśmy również Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego w Bydgoszczy. Muzeum to jest jedyną placówką muzealną w kraju, która prezentuje historię dyplomacji i rządu polskiego na uchodźstwie w Londynie. Była to bardzo interesująca wizyta, bo jak się dowiedzieliśmy od przewodnika, Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy to jedyna placówka w Polsce i na świecie, zajmująca się gromadzeniem oraz udostępnianiem zbiorów dotyczących polskiej służby zagranicznej oraz historii uchodźstwa polskiego po 1918 roku.
Fundamentem muzealnej kolekcji jest dar Rodziny Poznańskich, przekazany Uczelni w 1997 i 2013 roku, przez Wandę z Dmowskich Poznańską – żonę ostatniego konsula generalnego II RP w Londynie – dra Karola Poznańskiego. Za sprawą Pani Konsulowej Muzeum zyskało cenne archiwalia polskiej służby dyplomatycznej i rządu na uchodźstwie, a także dzieła sztuki, pamiątki rodzinne oraz meble, które niegdyś wypełniały Jej dom.
Wśród kilkuset bezcennych dokumentów i artefaktów w zbiorach muzeum znajdują się m.in.: nadbitka Traktatu Ryskiego, listy generałowej Heleny Sikorskiej i prezydenta Władysława Raczkiewicza, nagrania z przemówieniami generała Władysława Andersa, korespondencja dyplomatyczna. Szczególnie interesujące są międzywojenne fotografie przedstawiające działalność oraz życie prywatne pracowników Ministerstwa Spraw Zagranicznych, a także pamiątki osobiste przekazywane przez byłych ambasadorów i konsulów. Zdecydowanie lżejszą formułę ma kolekcja Upominki w świecie dyplomacji, uchylająca rąbka tajemnicy wymiany podarunków między wysokiej rangi urzędnikami. Polscy dyplomaci systematycznie przesyłają pamiątki, wręczone im podczas zagranicznych wizyt. Eksponaty budzą zachwyt, zdziwienie, a niekiedy i zaskoczenie! Różnorodność wystawy sprawia, że zwiedzający nie mogą się tu nudzić.
W inny nastrój zwiedzających wprowadza tzw. kabina ciszy. Intrygujący obiekt – przekazany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych – przez ponad 40 lat służył pracownikom Konsulatu Generalnego w Kolonii do prowadzenia ściśle tajnych rozmów. To jedyny tego typu obiekt w rękach cywilnych.Nasi słuchacze, w trakcie pysznego posiłku na zakończenie wyjazdu uznali dzień za udany i bardzo ciekawy.
Zima szybko minęła i nasi seniorzy przywitali wiosnę wyjazdem do kina w Świeciu na romantyczną komedię pt. „Kobieta sukcesu” w reżyserii Roberta Wichrowskiego, wg. scenariusza Hanny Węsierskiej.
Dzięki akcji „Senior w kinie” zorganizowanej przez kino „WRZOS” nasi seniorzy mieli wstęp bezpłatny za okazaniem legitymacji emeryta. Wszystkie wyjazdy zorganizowała Gmina Lubiewo i pokryła koszty przejazdów.
Mamy nadzieje, że to nie koniec atrakcji na ten rok akademicki, może uda nam się jeszcze coś zorganizować. Nieustannie też zachęcamy naszych słuchaczy zgłaszania własnych inicjatyw, a my pomożemy w ich realizacji.
Wioletta Szymczak
Koordynator UTW WSG filia w Lubiewie