UWAGA! Pulneo, Fosidal, Fenspogal, Eurespal, Eurefin i Elofen trafiły na listę leków wstrzymanych w obrocie, to leki dla dzieci!!!

Pulneo, Fosidal, Fenspogal, Eurespal, Eurefin i Elofen trafiły na listę leków wstrzymanych w obrocie, to decyzja, którą  podjął Główny Inspektorat Farmaceutyczny. Mowa jest o popularnych syropach dla dzieci, które stosuje się przy leczeniu przeziębienia.

Przyczyna jest fenspiryd, który zawierają wymienione syropy. Uznano, że ta substancja jest niebezpieczna, zwłaszcza dla dzieci.
Nie znamy wyników badań, których dokonano obecnie, ale wiemy, że powodował zaburzenia czynności żołądka i jelit, nudności, bóle nadbrzusza, senność, rzadko umiarkowana tachykardia ustępująca po zmniejszeniu dawki.
Bardzo rzadko: reakcje alergiczne (rumień, wysypka, pokrzywka, obrzęk Quinckego, pieluszkowe zapalenie skóry niemowląt, rumień trwały). W przypadku przedawkowania senność, pobudzenie, nudności, wymioty, tachykardia.
Jeżeli w waszych apteczkach znajdują się wymienione leki, pozbądźcie się ich, okoliczne apteki posiadają specjalne pojemniki, do których można  je wrzucić.

(red.)

RSS
Follow by Email
Facebook