31 lipca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Nie będzie programu naprawczego dla powiatowych finansów

2 min read

Nie będzie programu naprawczego dla powiatowych finansów – poinformowała wiceminister finansów Hanna Majszczyk w odpowiedzi na poselską interpelację.

Zdaniem wiceszefowej MF sytuacja finansowa powiatów wcale nie jest taka zła jak ją rysują same samorządy. Na dowód w odpowiedzi na interpelację posła Piotra Zgorzelskiego minister przedstawiła dane, z których wynika, że po III kwartałach 2012 r. budżety powiatów ogółem zamknęły się nadwyżką w wysokości prawie 1,5 mld zł.

Co innego mówi autor interpelacji i przewodniczący sejmowej komisji samorządu terytorialnego Piotr Zgorzelski. Jego zdaniem sytuacja finansowa powiatów jest wręcz krytyczna i z każdym rokiem pogarsza się ze względu na przekazywanie nowych zadań bez adekwatnych środków finansowych.

Według niego dodatkowym problemem utrudniającym powiatom rozwój jest obecne prawo warunkujące możliwość uchwalania budżetu JST od odpowiednich relacji koniecznych do spłacenia w danym roku rat kredytów i pożyczek.

„Obowiązująca obecnie zasada ogranicza powiatom możliwość zaciągania kredytów na inwestycje. Ponadto ustalenie budżetu ogranicza kryzys ekonomiczny” – wskazuje Zgorzelski.

Zdaniem posła „w tej trudnej sytuacji finansowej powiatów tylko zmiany i udogodnienia pomogą ratować”.

Tymczasem ministerstwo finansów wskazuje, że wręcz poprawiają się wskaźniki zadłużenia powiatów. Okazuje się bowiem, że po III kwartałach ubiegłego roku dług liczony jako udział zobowiązań według tytułów dłużnych ogółem (po zastosowaniu ustawowych wyłączeń), w dochodach planowanych ogółem wyniósł 23,9 proc.

W tym okresie zmniejszył się też o 6,1 proc. poziom zobowiązań powiatów ogółem w stosunku do analogicznego okresu 2011 r. Ponadto w 294 powiatach, tj. 94,6 proc., wskaźnik zadłużenia nie przekroczył 50 proc.

W ocenie wiceminister Majszczyk również najbliższa perspektywa nie jest niepokojąca. Z danych z wieloletnich prognoz finansowych w 2013 r. wynika bowiem, że powiaty ogółem zaplanowały deficyt w wysokości 198 mln zł, natomiast w latach 2014-2015 powiaty planują nadwyżkę w wysokości odpowiednio 516 mln zł oraz 665 mln zł.

„W związku z powyższym w Ministerstwie Finansów nie przygotowuje się planu poprawy sytuacji finansowej powiatów” – oświadczyła Majszczyk.

[mat. Serwis Samorządowy PAP]

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook