27 lutego 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Nie masz skrzynki na listy? Słono za to zapłacisz

2 min read

Mając dom musimy zamontować skrzynkę na listy, taka informacja wynika z przepisów prawa pocztowego. Do niedawna jej brak nie podlegał karze, lecz z początkiem 2013 roku wprowadzono nowelizację. Według nowych regulacji za brak skrzynki pocztowej grozi grzywna od 50 zł do nawet 10 tys. zł. 

Wybudowałeś swój wymarzony dom myśląc o tym, że jesteś wreszcie u siebie, co oznacza wyłącznie jedno – „mój dom jest moim zamkiem”. To nic, że wybudowałeś fosę w której są piranie, nic to, że masz most zwodzony, a na blankach karabiny maszynowe, ponieważ POCZTA i urzędnicy są skuteczniejsi od brygady antyterrorystycznej i cię… „załatwią”  w majestacie prawa!

Jeżeli nie wystawiłeś jeszcze skrzynki pocztowej pospiesz się, inaczej czekają cię spore kłopoty. Najtańsze skrzynki na listy możemy kupić za  50 zł, lepiej wydać te parę groszy teraz , niż potem narażać się jakiemuś nadgorliwemu urzędasowi, któremu się nudzi. 

Zapamiętaj jednak to, że skrzynka pocztowa nie może być dziełem przypadku, musi spełniać pewne wymogi, jeżeli i tutaj próbować będziesz oszczędności,  kara cię nie minie!

Wielkość skrzynki powinna pozwolić na umieszczenie w niej koperty formatu C4 (23 cm x 32,4 cm) i przesyłek o łącznej grubości 60 mm, skrzynka powinna być wyposażona w zamek dostępny tylko dla adresata, powinna być skonstruowana w taki sposób, by nikt nie mógł wyjąć listów przez wrzutnik. 

Oczywiście wiele osób się zaperzy i słusznie, przypominając sobie skrzynki „unijne”, które zamontowano w tucholskich spółdzielniach mieszkaniowych – szczyt głupoty i dziadostwa, a wyjęcie listu przez osobę niepożądaną przy pomocy kawałka drutu, jest czynnością łatwiejszą od zapłacenia mandatu. Te skrzynki, to skandal, jednak ktoś na tym zarobił, kto? Pozwijmy tę firmę i wszystko się wyjaśni!

Wróćmy do meritum. Kara grzywny grozi też za złe umiejscowienie skrzynki. Możemy jej uniknąć, spełniając trzy warunki. Po pierwsze powinna być dostępna zarówno dla posiadacza nieruchomości, jak i dla listonosza. Po drugie, musi być zamontowana nie niżej niż na wysokości 70 cm, a nie wyżej niż 160 cm od ziemi. Po trzecie w przypadku ogrodzonej działki i zamykanej bramy do posesji musi ona być powieszona na ogrodzeniu, by listonosz miał do niej dostęp podczas nieobecności mieszkańca.

 Nasza inwencja twórcza powinna dotyczyć reklam i osób podrzucających nam podobne śmieci – taka skrzynka powinna mieć jakiś inteligentny układ, który w razie potrzeby uruchamiałby paralizator, może w ten sposób dotarłoby do wielu pustych głów „doręczycieli” coś oczywistego…, nie interesują nas świstki reklamujące: podpaski, cukierki z „Wedla” – pełne robaków i aparaty słuchowe za 99 złotych, bo nasz dom jest naszym…, ale o tym już mówiłem.

__________________________________

Mariusz R.Fryckowski

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook