30 listopada 2020

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Nie sprzątasz odchodów po swoim psie? Zapłacisz 500 stów!

2 min read

„Pies to najlepszy przyjaciel człowieka” – głosi znane powiedzenie. A gdyby je nieco zmodyfikować? Wówczas mogłoby brzmieć np. tak: „Człowiek to najlepszy przyjaciel psa”. I pewnie w dużej mierze tak właśnie jest.

Warto jednak uświadomić sobie, że decyzja o posiadaniu „psijaciela” niesie za sobą pewne obowiązki. Są one podyktowane przepisami prawa, zarówno ogólnopolskiego, jak i miejscowego. Brzmi poważnie? Może trochę tak. Ale w gruncie rzeczy nie są to wygórowane wymagania.

Co należy zatem do podstawowych obowiązków właścicieli psów?

Po pierwsze należyta opieka nad zwierzętami.

Brak nadzoru skutkuje najczęściej ucieczką czworonogów. Takie psy, zwłaszcza gdy łączą się w grupy, mogą stwarzać realne zagrożenie dla ludzi, w szczególności dzieci. Trzeba pamiętać, że to właściciel ponosi pełną odpowiedzialność za zachowanie psa (wyrządzane przez zwierzę szkody wynikają z błędów popełnianych przez ludzi).

Po drugie obowiązkowe szczepienie przeciwko wściekliźnie. To bardzo groźna choroba, którą człowiek może zarazić się od zwierzęcia. Powinniśmy posiadać też dowód aktualnych szczepień naszego pupila.

Po trzecie sprzątanie psich odchodów. To niestety wciąż jeszcze dość powszechny i uciążliwy problem. Należy tu wyraźnie podkreślić, że to OBOWIĄZEK każdego właściciela czworonoga.

Nie wynika on tylko z dbałości o czystość i estetykę przestrzeni publicznej, ale również, a może przede wszystkim, jest związany z ochroną zdrowia ludzi i innych zwierząt. Za niesprzątanie po swoim czworonogu grozi też mandat od 20 zł do nawet 500 zł! Warto podkreślić, że obecnie w sprzedaży jest sporo akcesoriów ułatwiających usuwanie nieczystości – od woreczków, rękawiczek po łopatki i zbieraczki. Wybór należy do właściciela psa.

Po czwarte, wybierając się na spacer, psa prowadzimy na smyczy.

Pamiętajmy, że możemy wypuścić go na wolny wybieg jedynie w miejscu mało uczęszczanym przez ludzi (z zachowaniem kontroli nad nim) lub w miejscu do tego wyznaczonym. Nie możemy go też wszędzie wprowadzać (np. do placówek handlowych czy na place zabaw).

Podsumowując: najlepszym przyjacielem psa jest jego kochający i odpowiedzialny właściciel!


(red.)

tuchola.pl

Tyt. oryg.

Człowiek – najlepszy przyjaciel psa?

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook