13 czerwca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Niebezpieczny precedens w gm. Kęsowo

3 min read

Z wielką uwagą obserwują to, co od wielu miesięcy dzieje się w gm. Kęsowo. To jedna z tych gmin, która przeszła długą drogę do tego, by godnie wejść w XXI wiek. Przemili ludzie pełni pasji, dobre drogi, ciekawe inwestycje, szkolnictwo na dobrym poziomie, służba zdrowia, bliskie sąsiedztwo Chojnic i tamtejszego szpitala, który zawsze działa i wiele, wiele innych powodów do tego, aby się cieszyć. Jednak od pewnego czasu w nieźle naoliwionej machinie coś zgrzytnęło i zdaje się, że właśnie pękają precyzyjnie smarowane od 14 lat trybiki.

Dzisiaj w tej gminie odbyła się kolejna sesja, oczywiście w trybie pandemicznym, czyli zdalnie. Moje zaciekawienie przykuło zdarzenie bez precedensu i trudno nazwać to inaczej, jak wybrykiem radnych. Szacowne grono niefrasobliwych postanowiło przyoszczędzić i jak w takich wypadkach bywa wybór padł na najsłabszych – OŚWIATĘ! Likwidacja Gminnego Zespołu Oświatowego stała się faktem. Niebezpieczny precedens i niechlubny wzór dla ewentualnych naśladowców. Interesujący jest stosowny dokument w którym odnajdziemy uzasadnienie. Brakuje tylko klauzuli „nie, bo nie”.

Obejrzyjmy i prześledźmy treść.

Interesujące? Głównie dla tych, którzy ucierpią w wyniku tej decyzji. Kim oni będą? Cóż, to proste, lokalna oświata.

Uchwałę oczywiście przegłosowano, nie pomogły żadne argumenty, rada była jak zawsze bezwzględna, 12 osób podniosło ręce, jedna się wstrzymała. Najciekawszy jest w tym wszystkim pośpiech. Wnioskowano, aby proces „rozwalania GZO” odsunąć w czasie do czerwca, co było bardzo rozsądne, jednak nie, rada ponownie okazała bezwzględność i postanowiła dobić „niechciane już dziecko” w kwietniu. Pytanie, czy wspomniane grono przemyślało konsekwencje pozostając zaślepionymi „oszczędnościami”? Można interpretować to bardzo indywidualnie, ale trudno przewidzieć, co siedzi w głowach radnych. Jedno jest pewne, po likwidacji całość kwestii koordynacji placówek oświatowych przejmie zapewne jakiś referent, który być może podoła wyrokowi, a być może ucieknie z krzykiem, mając w perspektywie najniższa krajową, bo analizując przedostatnią sesję, radni jakoś nie mogą się pogodzić z tym, że istnieją pensje inne, niż minimalne.

Wariant z referentem / samobójcą jest jakby przewidywalnym finałem całej tej sprawy, bo zanim do tego dojdzie, trzeba uporządkować papiery. Osoby, które tego dokonają mają przed sobą spore wyzwanie. Z dawnego GZO pozostaną tylko dwie panie w tym jedna jest nowicjuszem. Nic tylko współczuć. Nie lamentujmy jednak, bo po takich oszczędnościach nie będzie większych problemów z wypłatą lekko podwyższonych po latach diet obecnych radnym, a nawet coś zostanie, zawsze można za to kupić ryż na czarną godzinę i tym płacić urzędnikom. Istnieje jeszcze jedno pytanie, co powiedzą lokalni pracownicy oświaty, kiedy okaże się, że na ich konta nie wpłyną w terminie uczciwie zapracowane pensje? Czarno to widzę.

Zapewne rolę „chłopca do bicia” ponownie przejmie lokalny wójt, który jeżeli jeszcze po dzisiejszej sesji nie ma stanu przedzawałowego, to wkrótce się go dorobi.

Co dzieje się z tą radą? Policja i posterunek są”be”, a wandalizm kwitnie w najlepsze. Zamiast mundurowych jest monitoring, który w czym pomoże? W obejrzeniu sylwetek sprawców kolejnych niegodziwości? Kolejne inwestycje, które mają przyciągnąć nowych mieszkańców gminy i inwestorów też budzą u radnych jakieś niezrozumiałe emocje?

To może warto zrobić tak: zlikwidują  Państwo szkoły, bo po co komu wykształcenie, zamkną przedszkola, bo przecież przyrost naturalny nie ma racji bytu, kiedy zbankrutuje państwo i jego sztandarowy projekt 500+. Całość zastąpić  można szkółkami niedzielnymi, gdzie dzieci nauczą się alfabetu i liczenia do stu, bo po co komu większa wiedza?  Na końcu proponuję zburzyć lokalny urząd, będą wtedy takie oszczędności, że w całym województwie ludzie nie wyjadą z podziwu dla takich innowacji. Oczywiście, za te pomysły poproszę o godziwe wygrodzenie, jako mój autorski projekt.

Wstydźcie się…


Mariusz R.Fryckowski

 

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook