30 lipca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Nieznany dokument Polańskiego w Cannes

2 min read

roman polański 1Po 41 latach od premiery na Berlinale, w Cannes zaprezentowany zostanie zapomniany dokument Romana Polańskiego „Weekend Of a Champion”. Film został odrestaurowany i uzupełniony o nowe sceny.

W konkursie tegorocznego 66. MFF w Cannes Roman Polański pokazuje swój najnowszy obraz „Venus in fur”. To jednak nie jedyny jego film, który zaprezentowany zostanie podczas święta kina na francuskiej riwierze. We współpracy z amerykańskim producentem Brettem Ratnerem Polański podjął się odrestaurowania zrealizowanego ponad 40 lat temu dokumentalnego obrazu „Weekend Of a Champion”, którego bohaterem jest jeden z najsłynniejszych kierowców w historii Formuły 1 – Szkot Jackie Stewart.

Przed laty, przyjaźniący się z nim i jego żoną Helen, Polański spędził z nimi kilka dni w Monaco podczas odbywającego się tam słynnego Grand Prix. Odniesione wówczas przez Stewarta zwycięstwo przyczyniło się do zdobycia przez niego drugi raz w historii tytułu Mistrza Świata. Zrealizowany przez Polańskiego film miał uroczystą premierę 17 lutego 1972 w Londynie (na aukcjach internetowych można zdobyć zdjęcia dokumentujące toast wznoszony z tej okazji przez Polańskiego i Stewarta), a tydzień później wszedł na ekrany kin. Na przełomie czerwca i lipca zaprezentowany został zaś w konkursie MFF w Berlinie.

Kadr z filmu „Weekend Of a Champion”, fot. Pathe International

Co ciekawe, choć „Weekend Of a Champion” w 1972 roku otrzymał Wyróżnienie Specjalne na Berlinale, reżyser do tej pory nie chwalił się tym, jedynym w jego dorobku, dokumentem. Próżno szukać o nim wzmianki w autobiografii Polańskiego, jak i licznych książkach mu poświęconych. Wiele źródeł (w tym prestiżowe imdb) wymienia Polańskiego jedynie w charakterze producenta filmu, podając jako reżysera tylko Franka Simona, który współtworzył z Polańskim „Weekend Of a Champion”.

W 2008 roku, zainspirowany seansem filmu Polańskiego, słynny szkocki malarz Jack Vettriano stworzył malarski tryptyk poświęcony tryumfowi Jacka Stewarta podczas Grand Prix Monaco `71. Odwołujące się do kadrów z filmu prace noszą tytuły „Called Tension”, „Timing and Triumph”, „Monaco 1971”.

Czterdzieści lat po premierze „Weekend Of a Champion”, za namową Bretta Ratnera, Polański w towarzystwie Stewarta, a także operatora Pawła Edelmana, ponownie odwiedził tor Formuły 1 w Monaco i tamtejszy hotel, a nakręcone dziś sceny włączone zostały do odrestaurowanej wersji filmu, która będzie mieć swoją premierę w Cannes 22 maja. Wówczas zapewne Polański odsłoni przed nami więcej szczegółów tej, zapomnianej przez lata, produkcji.

 

Źródło: http://www.portalfilmowy.pl

Fot. wprowadzająca: www.malemen.pl

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook