29 lipca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Niezwykły dar Ministerstwa Obrony Narodowej dla tucholskiego stowarzyszenia „Historia i pamięć”

2 min read

Stowarzyszenie Miłośników Historii Borów Tucholskich „Historia i pamięć” znane jest już w całej Polsce, a nawet znacznie dalej, u nas ledwie się o nich pamięta i to tylko wtedy, gdy istnieje potrzeba przyozdobienia imprezy patriotycznej w „chłopaków”odzianych w historyczne mundury.

Na szczęście mamy do czynienia z zafałszowanym wizerunkiem tej wyjątkowej grupy, która wsławiła się tym, że świetnie wypada w najróżniejszych rekonstrukcjach historycznych. Zaproszeń im nie brakuje. Bardzo liczna grupa w ramach swojego stowarzyszenia realizuje również bardziej ambitne przedsięwzięcia. Idealnie wpisuje się w nasze czasy, gdzie wszelkie niebezpieczeństwa stają się bardziej realne, niż kiedykolwiek od zakończenia ostatniej wojny. Kilka miesięcy temu grupa świetnie się sprawdza w umiejętnościach strzeleckich, oczywiście pod okiem świetnych szkoleniowców w ramach LOK-u. I nie jest to zabawa plastikowymi pistolecikami.

Działania grupy doceniło nawet Ministerstwo Obrony Narodowej i przekazało członkom stowarzyszenia niezwykły dar – samochód i to nie byle jaki.

Pojazd ma 25 lat, jest więc zabytkiem, ale wyjątkowo żwawym i świetnie wyposażonym, a przynajmniej takim był do chwili, gdy pozbawiono go cech bojowych. Samochód zostanie odebrany w Szczecinie, a do Tucholi przybędzie najprawdopodobniej na lawecie. Wielka ciężarówka Star 266 z wyjątkową, sztabową zabudową, z pewnością przyda się HIP-owcom. Mobilność od zawsze była ich słabą stroną, a sprzętu i ludzi przybywa z każdym rokiem. Tym samym HiP w swoim parku maszyn będzie miał trzeci, zabytkowy pojazd czterokołowy.

Wcześniejszymi są Żuk, który stał się pojazdem propagandowym, BRDM – opancerzony samochód rozpoznawczy (obecnie w remoncie).

Przypomnijmy również fakty, że stowarzyszenie tucholskich historyków dysponuje też pozbawioną cech bojowych artylerią, która stanowi ozdobę każdych pokazów.

____________________

(red.)

Przedstawione fotografie pojazdów nie odzwierciedlają rzeczywistości.

Zdjęcie wprowadzające przedstawia zakończenie prac porządkowych schronów w gm. Kęsowo.

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook