29 listopada 2020

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Nikt nie obieca Ci jutra…. Cześć Ich Pamięci!

3 min read

Przygotowaliśmy potężny album fotografii, które TOKiS – PRESS wykonał dzisiaj (07-09-2014) w Rudzkim Moście, podczas patriotycznych uroczystości, ku czci poległych w tym miejscu.

Zanim obejrzymy fotografie, słowo komentarza.

Uroczystość została przygotowana perfekcyjnie, to wielkie przedsięwzięcie logistyczne w którym udział wzięło wiele osób. To wyjątkowe miejsce zaszczyciło swoją obecnością mnóstwo osób pełniących funkcje publiczne, jednak nie oni są tutaj najważniejsi, a nieliczni mieszkańcy w pamięci których, tragedia ostatniej wojny wyryła piętno na resztę życia. To dzięki nim ten niewielki, ale jakże tragiczny fragment polskiej martyrologii trafia w opowieściach do młodszego pokolenia. Podczas uroczystości, przy pomniku –  symbolu w Rudzkim Moście obecne były również małe dzieci, które nie do końca zdawały sobie sprawę z tego, co wokół nich się dzieje, ale krzewienie patriotyzmu od najmłodszych lat ma głęboki sens, dla istnienia Ojczyzny, zwłaszcza teraz w jego kryzysie spowodowanym konsumpcjonizmem, lenistwem lub zwyczajnie… wygodnictwem.

Ten stan niestety, zbiera obfite żniwo, co łatwo było dzisiaj zauważyć. W porównaniu z latami minionymi frekwencja była znikoma. Oczywiście, sytuację można częściowo wytłumaczyć niezwykle atrakcyjną batalistycznie inscenizacją, która właśnie dzisiaj odbywała się pod Krojantami. Pomimo wszystko zastanówmy się nad priorytetami…

Piękne wystąpienie miał burmistrz Tucholi, pan Tadeusz Kowalski, który całą uroczystość rozpoczął. Wzruszające były liczne poczty sztandarowe, które w tym niezwykle ważnym miejscu pochylały swoje sztandary. Wiązanki pięknych kwiatów składane przez niezliczone ilości  delegacji, już po chwili przykryły pamiątkową tablicę. Pięknie zaprezentowali się również harcerze.

Było ciepło, niestety, zdarzały się omdlenia, ale ratownicy – harcerze byli na miejscu i sprawnie radzili sobie z zasłabnięciami.

Wspaniale zaprezentowała się orkiestra renomowanej, jednej z najlepszych szkół w Polsce, o wyjątkowym profilu – Technikum Leśnego. Niestety, podniosły nastrój zachwiał się podczas mszy, gdzie niestety, podczas kazania polityka znowu odniosła sukces. Naszym zdaniem to spore faux pas, wobec wyjątkowej chwili.

Absolutnie niedopuszczalne były nieliczne oklaski, zbiorowe mogiły, to nie miejsce igrzysk, a patriotycznej, rdzennie polskiej uroczystości ku czci tych, których zamordował okupant. Jak tak można?

Zachwycamy się zachowaniem naszej młodzieży, a jest wspaniała i nie podlega to żadnej dyskusji, jednak wielkim dziełem rodziców, opiekunów i szkoły jest to, aby wpajać młodemu pokoleniu pewne postawy. Jedną z nich jest właściwy ubiór podczas tak ważnych chwil. Młodzież musi mieć wiedzę i wzorce. Pod tym względem pośród innych, dobrych szkół, przepięknie zachowała się młodzież z Zespołu Szkół w Bysławiu.

I sprawa wręcz banalna, ale jakże istotna, kochani, wyłączajcie te przeklęte telefony komórkowe, jest niedziela, dzień wolny od zajęć, pracy. Nikt nie ucierpi, kiedy przez 1,5 godziny zapomnicie o tym atrakcyjnym, ale jakże kłopotliwym w pewnych sytuacjach urządzeniu.

(mrf.)

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook