8 maja 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Niszczyciele historii oddali temu obiektowi niedźwiedzią przysługę

1 min read

Heidekraut (Wrzos) w Borach Tucholskich, to obiekt wyjątkowy, wymagający rzetelnego przebadania przez wojsko i zawodowych archeologów. Z racji obszaru, to przedsięwzięcie na wiele lat, które kosztować będzie krocie.

O ewentualnych korzyściach nie warto jeszcze wspominać z wyjątkiem tego, że bez wątpienia mamy do czynienia  z największym w Europie, a być może i na świecie obiektem, gdzie testowaną „Cudowną broń Hitlera”. Na szczęście jest niewiele osób, które znają prawdziwe granice tajnych poligonów, a jeszcze mniej posiada dowód w postaci dokumentacji. Lokalne władze zamiast chronić ten obiekt i to wszelkimi środkami, do momentu przeprowadzenia w nim kompleksowych prac rozpoznawczo – archelogiczno – konserwatorskich, reklamują go w mediach, zachęcając tym samym do działań pospolitych złodziei, których cel jest jasny: zlokalizować, wykopać, wywieść i sprzedać każdy artefakt, przedstawiający jakąś wartość.

Gospodarzom terenu już nie wystarczają happeningi i rekonstrukcje dalekie od faktów, by pozyskać kilka marnych srebrników z projektów i funduszy takich, czy siakich, postanowiły dodatkowo zapraszać ekipy telewizyjne, które prócz podbicia oglądalności własnych, komercyjnych stacji, nie wnoszą niczego konstruktywnego. Oczywiście, może się zdarzyć, że przypadkowo natrafią na coś ważnego, tym gorzej dla historycznego obiektu, który kiedyś być może uzupełni najciekawszy fragment historii świata i da pracę lokalnej społeczności.

Kiedy wreszcie urzędnicy i społecznicy zaczną myśleć?

________________________

(mrf.)

 

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook