21 października 2020

Nowe kompetencje IOŚ

2 min read

Nowe kompetencje Inspekcji Ochrony Środowiska to temat briefingu prasowego, który odbył się dziś w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy. W spotkaniu z dziennikarzami wziął udział wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, Główny Inspektor Ochrony Środowiska Paweł Ciećko oraz Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska Elwira Jutrowska.

Wojewoda wyszczególnił nowe uprawnienia Inspekcji Ochrony Środowiska, które związane są z ubiegłoroczną nowelizacją ustawy o Inspekcji Ochrony Środowiska.

Dzięki zmianom w prawie, przedstawiciele Inspekcji Ochrony Środowiska od 1 stycznia 2019 r. mogą wejść w każdej chwili w każde miejsce, zbadać nielegalne składowiska i magazyny oraz uprzedzić pewne problemy, z którymi wcześniej mieliśmy kłopoty. Uniemożliwienie takiej kontroli może kosztować dany podmiot nawet 100 tys. zł kary– mówił Mikołaj Bogdanowicz.

Minister Paweł Ciećko, że zmiany obowiązujące od 1 stycznia tego roku mają na celu wzmocnienie działań kontrolnych inspekcji.

Zmiana dotycząca samej inspekcji ma na celu stworzenie przy wszystkich wojewodach silnych pionów kontrolnych. Po zeszłorocznych wydarzeniach w całej Polsce ta modyfikacja prawa była niezbędna, a prace nad nią przebiegały ponad podziałami politycznymi. Nowe uprawnienia inspektorów to także nowy wzór legitymacji, a także praca w 24 godzinnym wymiarze pracy. Ponadto wszystkie służby zobowiązane są do udzielania pomocy podczas kontroli – zaznaczył Paweł Ciećko.

Główny Inspektor Ochrony środowiska dodał, że Ustawa fundamentalnie zmienia podejście do kontroli, ale przede wszystkim do szeroko pojętego państwowego monitoringu środowiska. Inspekcja to nie tylko kontrola i interwencje, ale również badanie środowiska w sposób ciągły.

Nowelizacja ustawy o Inspekcji Ochrony Środowiska daje możliwość m.in. do: prowadzenia kontroli krzyżowych na terenach obejmujących kilka województw oraz pracę w systemie całodobowym. Dodatkowe uprawnienia Inspekcji pozwalają na intensywna współpracę ze służbami policji, sanepidu, Inspekcji Transportu Drogowego, administracją zespoloną i innymi. Służby mają pomagać w umożliwieniu wejścia na kontrolowany teren, zabezpieczaniu i gromadzeniu dowodów popełnienia przestępstwa, ustalaniu tożsamości i przesłuchaniu osób w celu ustalenia stanu faktycznego i zapewnić bezpieczeństwo inspektorowi.


bydgoszcz.uw.gov.pl

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook