16 stycznia 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Nowe kompetencje wojewody

2 min read

Od 1 stycznia 2018 roku kompetencje związane z nadzorem nad melioracją i urządzeniami wodnymi oraz nadzór nad bezpieczeństwem przeciwpowodziowym zostały zgodnie z ustawą przekazane do nowo powstałej instytucji – Wody Polskie. Dziś wojewoda Mikołaj Bogdanowicz oficjalnie przejął kompetencje od marszałka Piotra Całbeckiego.

Marszałek Całbecki oprócz kompetencji, przekazał wojewodzie również wszystko co jest związane z działaniami przeciwpowodziowymi, czyli Wojewódzkie Magazyny Przeciwpowodziowe w Świeciu i Chełmnie, wyposażone w sprzęt służący ratownikom w sytuacjach kryzysowych.

Cieszę się, że doszło do spotkania i przekazania kompetencji, które otrzymują wydziały zarządzania kryzysowego wojewodów w każdym z 16 województw– mówił wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Nawałnica, która przeszła w 2017 roku pokazała, jak ważna jest współpraca służb, instytucji i samorządów oraz jak istotny jest sprzęt i wyposażenie, którym musimy dysponować w trudnych sytuacjach. Miniony rok to rok, w którym udało się sprawnie przeprowadzić akcję pomocową. W tej chwili pewne zagrożenie istnieje z racji wysokiego poziomu wód. Mam nadzieję, że nie będziemy zmuszeni za kilka tygodni do korzystania z tego sprzętu, ale sytuacja jak wiadomo może kształtować się różnie– podkreślał przedstawiciel rządu w terenie.

Prawo wodne, które Polska musiała przyjąć w połowie roku 2017, było podyktowane zobowiązaniami wobec Unii Europejskiej.  Według nowych przepisów, wszystkie działania kryzysowe przejmuje wojewoda.


bydgoszcz.uw.gov.pl

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook