2 sierpnia 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Nowy cykl filmów TOKiS-a. Architektura sakralna powiatu tucholskiego. BYSŁAWEK (film)

2 min read

164963_374255239352490_1495180159_nZ tym pomysłem nosiliśmy się od samego początku istnienia naszego przedsięwzięcia. Architektura sakralna w naszym powiecie? Dlaczego nie? Przy deficycie miejsc, które można zwiedzać, kościoły są fundamentem każdej trasy turystycznej. Mamy się czym chwalić, ponieważ Nasze kościoły są bez wątpienia wyjątkowe. Dodatkowo, mamy to niezwykłe szczęście, że zawiadujący tymi obiektami, okazują się być wspaniałymi i otwartymi na współpracę osobami. W ciągu najbliższych miesięcy chcemy odwiedzić każde miejsce, które łączy się w jakikolwiek sposób z aspektami wiary katolickiej, (choć nie tylko) to przecież oczywiste. Dzisiaj, na dobry początek zwiastun tego, co zobaczyć można w uroczej miejscowości, w Bysławku.

 

Klasztor w Bysławku został założony w 1602 r. Budynek klasztoru powstał poprzez przekształcenie dawnego dworu rodziny Żalińskich, których córka Zofia wstąpiła do zakonu benedyktynek wniosła go razem z Bysławkiem, Trutnowem i Minikowem we wianie. Pierwotnie należał on do Sióstr Benedyktynek z Chełmna. W 1851 r. klasztor odziedziczyły w spadku po śmierci swych poprzedniczek Siostry Miłosierdzia św. Wincentego’a Paulo.
Kościół i Klasztor – stanowiący jeden budynek pokryte wspólnym dachem, nie mają wyraźnych cech określonego stylu architektonicznego.

Północną cześć stanowi klasztor, część południowa (front kościoła) – posiada wieżę
z dwiema przybudówkami. Kościół i klasztor otoczone są murem, w którym znajduje się brama i dwie furty. Tuż przy kościele jest mały cmentarzyk – miejsce wiecznego spoczynku sióstr zakonnych. Wnętrze Kościoła pochodzi z roku 1981. Posiada pewne cechy baroku
i klasycyzmu. Ołtarz główny jest neoromański.

W Kościele znajdują się kaplice – jedna z nich – to kaplica Ukrzyżowania z wczesnobarokowym ołtarzem, a w nim umieszczony jest obraz św. Franciszka z Chrystusem Ukrzyżowanym.
Inną jest Kaplica Najświętszej Maryi Panny z rokokowym ołtarzem z XVII w. z rzeźbą Matki Bożej Pocieszenia.

W zwięczeniu ołtarza widnieje popiersie Boga Ojca w glorii, a w środkowym polu – rzeźba Matki Bożej z dzieciątkiem. Jest to XX-wieczna kopia rzeźby gotyckiej z I połowy XV wieku przedstawiająca Matkę Bożą, która w lewej ręce trzyma Dzieciątko, w prawej zaś berło. O rzeźbie pisał ks. Fankidejski w roku 1883 – „na nim (tzn. ołtarzu) osoba Matki Bożej Pocieszenia z drzewa wyrobiona i w sukienki przybrana z twarzą przyjemną i piękną”. Miejsce to jest szczególnie czczone przez matki, które przybywają tu z dziećmi, aby je oddać w opiekę Matce Bożej Pocieszenia.

Źródło: http://www.bysław.pl

Fot. i film TOKiS – PRESS

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook