24 października 2020

O sporcie będą rozmawiali również w Tucholi!

2 min read
Jak skutecznie zachęcać do aktywności fizycznej? Jak budować system współzawodnictwa sportowego, który pomoże zawodnikom z Kujaw i Pomorza zdobywać upragnione medale?
Odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące rozwoju kultury fizycznej i sportu w regionie władze województwa szukać będą podczas serii konsultacji społecznych „Obywatele dla aktywności” poprzedzających stworzenie Kujawsko-Pomorskiego Programu Rozwoju Sportu. Konferencja inaugurująca konsultacje odbyła dziś (10 kwietnia) w Muzeum Etnograficznym w Toruniu.

 

Kujawsko-Pomorski Program Rozwoju Sportu będzie strategicznym dokumentem, w którym oprócz diagnozy sportu na Kujawach i Pomorzu, znajdzie się plan realizacji polityki rozwoju w dziedzinie kultury fizycznej i sportu w regionie do 2020 roku oraz w dalszej perspektywie czasowej. Przygotowanie programu zakłada Strategia Rozwoju Województwa 2020+. Dokument powinien powstać i zostać przyjęty przez sejmik województwa do końca roku.
– Chcemy, by Kujawsko-Pomorski Program Rozwoju Sportu był pomocnym i użytecznym dokumentem, swoistą mapa drogową dla sportu i aktywności fizycznej w naszym regionie. Dlatego pytamy mieszkańców i przedstawicieli samorządów o ich pomysły na sport. Chcemy poznać ich potrzeby i dowiedzieć się jakiego wsparcia potrzebują – mówi marszałek Piotr Całbecki.
Diagnoza sytuacji sportu na Kujawach i Pomorzu powstaje w ramach projektu „Obywatele dla aktywności”, który jest wspólną inicjatywą Stowarzyszenia Run To Run (lider projektu), Urzędu Marszałkowskiego, Fundacji Rozwoju Kultury Fizycznej w Pucku oraz Centrum Wyzwań Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. Realizację przedsięwzięcia umożliwił grant wygrany w organizowanym przez Fundację Batorego konkursie „Obywatele dla demokracji”. Projekt zakłada między innymi przeprowadzenie badań terenowych oraz konferencji i konsultacji.Otwierająca proces konsultacyjny konferencja „Co to znaczy, że sport dobrze działa?” odbyła się 10 kwietnia w Muzeum Etnograficznym w Toruniu. W spotkaniu wzięliudział między innymi przedstawiciele samorządów lokalnych, klubów sportowych i organizacji pozarządowych. Podczas konferencji zaprezentowane zostały założenia programu oraz wstępna diagnoza sytuacji sportu w województwie kujawsko-pomorskim. Część druga, to warsztaty realizowane w kilku obszarach tematycznych, podczas których pytaliśmy o oczekiwania wobec strategii rozwoju sportu.

Kolejne spotkanie 24 kwietnia w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Tucholi.

W ramach prac nad dokumentem Urząd Marszałkowski zwrócił się już do włodarzy miast, gmin i powiatów z regionu z pytaniami o doświadczenia w realizacji sportowych inicjatyw. Więcej na ten temat tutaj. Na wypełnione formularze Urząd Marszałkowski w Toruniu czekać będzie do 20 kwietnia. Ankieta dla klubów sportowych .

Pomysły i uwagi można także kierować na adres p.majchrzak@kujawsko-pomorskie.pl.

________________
(red.)
kujawsko-pomorskie.pl
Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook