13 maja 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

O transporcie publicznym dyskutowano podczas konwentu wójtów w Urzędzie Miasta i Gminy w Tucholi

3 min read

Tradycją stał się brak informacji, o kluczowych działaniach lokalnych władz. Opinii publicznej nie informuje się o jej żywotnych interesach.  Nie inaczej było w poniedziałek , kiedy lokalni włodarze powiatu, spotkali się w sali sesyjnej Urzędu Miasta i Gminy w Tucholi dyskutując o… przyszłości transportu publicznego.

Daremnie szukać wiadomości o czym dyskutowano i do jakich wniosków doszli nasi przedstawiciele, podczas konwentu. Temat jest trudny, bardzo ważny i stanowi o przyszłości naszego regionu. ( przeczytaj)

Od 1 stycznia 2017 roku powiat będzie organizatorem transportu. Do wczoraj nie mieliśmy żadnych informacji  o tym, jak z problemem upora się nasze starostwo. Powiat Chojnicki np. ma gotowy i zatwierdzony od stycznia 2015 roku Plan Transportu i zgłosił w tym roku zamiar ogłoszenia przetargu na dowozy ludzi od 2017 roku.

Nasza, tucholska młodzież dojedzie do Chojnic mając ulgi w biletach, a do Tucholi…., będą płacić od 1 stycznia 2017 r. o 100 % więcej za bilety miesięczne, gdyż powiat nie miał planu transportu i prawdopodobnie nie ogłosi przetargu na przewozy z gmin naszego powiatu do Tucholi. W tym momencie życzyć należy powodzenia szkołom ponadgimnazjalnym (powiatowym) w przyciąganiu do siebie uczniów i co interesuje nas najbardziej… jak będzie się kształtować od 2017 roku ich subwencja oświatowa i ilu nauczycieli straci przez to pracę? Na szczęście będzie inaczej, ale…, po kolei.

Pasażerowie, którzy korzystają z autobusów stracą ulgi, a rynek przewoźników skurczy się o połowę. Tak może wyglądać sytuacja w 2017 roku po wejściu w życie pełnej ustawy o publicznym transporcie drogowym. – Będzie jak w Boliwii. Połowa terytorium kraju nie będzie miała swoich operatorów – mówi w rozmowie z Infoonas.pl Zdzisław Szczerbaciuk, prezes Polskiej Izby Gospodarczej Transportu Samochodowego i Spedycji.

Obejrzyjmy wypowiedź prezesa…

Co ciekawe, ze Zbigniewem Szczerbaciukiem z wywiadu powyżej, było szkolenie w Chojnicach. Odpowiedzialnym za transport publiczny na terenie powiatu od 2017 roku jest powiat. Gminy przejmują na siebie odpowiedzialność za przystanki. Powiat Tucholski śpi snem zimowym, a zegar tyka i za chwilę pozostanie rok do wejścia w życie nowych przepisów. Jeśli nic się nie zmieni naszą młodzież i mieszkańców od stycznia 2017 roku czeka 100 % podwyżka biletów i przez to likwidacja i tak niewielu połączeń z terenu powiatu do Tucholi!

Podczas poniedziałkowego konwentu w Tucholi panowała świetna i twórcza atmosfera. Powiat jednak ogłosi przetarg na dowozy transportu publicznego do końca 2016 roku, ale złoży odwołanie do posłów PiS, aby uchylili ustawę, o transporcie publicznym która zrzuca na powiaty odpowiedzialność za transport publiczny od 1 stycznia 2017 roku.

Czy odwołanie przyniesie skutek? Śmiemy wątpić, obecna władza centralna już w tej chwili powiela wzorce poprzedników, nie dostrzega problemów prowincji, zajmując się totalnym przejęciem władzy w każdym sektorze życia Polaków.

Będziemy mieli problem, to pewne.

________________________

(red.)

 

 

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook