1 grudnia 2020

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Obchody rocznicy Porozumień Sierpniowych

2 min read

Oficjalne uroczystości związane z 36. rocznicą podpisania Porozumień Sierpniowych, zorganizowane przez samorząd województwa oraz regionalne struktury związku zawodowego Solidarność, odbywały się 28 sierpnia w Toruniu, a w minione sobotę i niedzielę (3 i 4 września) miały miejsce w Bydgoszczy.

Podczas ubiegłotygodniowego spotkania w podtoruńskim Przysieku bohaterowie lat 80 zostali odznaczeni przez marszałka województwa medalami Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.

Uroczystości w Toruniu zainaugurowała msza święta w intencji wytrwałości w realizacji ducha Porozumień Sierpniowych w kościele pw. Wniebowzięcia NMP i bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego na starym mieście. Po zakończeniu liturgii odbyła się ceremonia złożenia kwiatów pod tablicą poświęconą ludziom Solidarności.  Po południu w amfiteatrze Muzeum Etnograficznego odbył się Koncert Pieśni Niepokornej. Galę poprowadził Maciej Orłoś, gwiazdami spotkania byli Jan Pietrzak, Bogusław Nowicki, Marek Stefankiewicz oraz zespół 40 Synów i 30 Wnuków Jeżdżących na 70 Oślętach. Oprócz znanych artystów wystąpili laureaci konkursu na interpretację pieśni niepokornej, wyłonieni podczas koncertu konkursowego w Przysieku.

W Bydgoszczy uroczystości rocznicowe rozpoczęły się w sobotę (3 września) w Kujawsko–Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim. W południe, po przemówieniach i wręczeniu odznaczeń zasłużonym członkom Solidarności Regionu Bydgoskiego, odbył się recital muzyczny Dariusza Sicińskiego. W niedzielę (4 września) msza święta w intencji NSZZ Solidarność w kościele pw. św. Andrzeja Boboli poprzedziła otwarcie wystawy poświęconej Solidarności, przygotowanej przez bydgoską delegaturę Instytutu Pamięci Narodowej i Zarząd Regionu Bydgoskiego NSZZ Solidarność.

Imprezy związane z wydarzeniami sierpniowymi odbywały się również w innych miastach województwa. W Grudziądzu drużyny piłkarskie po raz dwunasty walczyły w minioną sobotę o Puchar Solidarności. We Włocławku odbył się zaś XV Festyn Rodzinny Solidarności z występami muzycznymi, pokazami jeździeckimi i strażackimi oraz konkursami i zabawami dla najmłodszych.

Lista odznaczonych:

Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko -Pomorskiego ODZNACZENI MEDALEM
MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA KUJAWSKO -POMORSKIEGO UNITAS DURAT PALATINATUS
CUIAVIANO – POMERANIENSIS
w uznaniu zasług na rzecz
walki o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej
i prawa człowieka.
1.Śp. Jan Górka
2.Jan Majcher
3.Zofia Melechówna
4.Ryszard Zygfryd Patalon
5.Ks. Jacek Pleskaczyński
6.Ks. Janusz Rzucidło
7.Jan Szmelter
8.Genowefa Żorańska
________________
kujawsko-pomorskie.pl
Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook