26 listopada 2020

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Obóz jeńców i internowanych w Tucholi dla reżimu putinowskiego to… sowiecki Katyń

3 min read

O tym, co wyprawia Putin grzmi cały świat. Imperialne dogmaty Rosji znowu znalazły ujście dzięki, KGB-iście, który według niektórych, rosyjskich felietonistów przebywających na emigracji, jest pospolitym – psychopatą.

My możemy tylko biernie przyglądać się temu, jak kolejną bronią propagandową Kremla stała się historia w dodatku kompletnie zafałszowana, przez sprzyjające reżimowi wątpliwej jakości autorytety i media.

W rosyjskich podręcznikach historii widnieje zapis:

„Zamordowanie polskich oficerów w Katyniu przez NKWD było „sprawiedliwą zemstą”, odpowiedzią na zagładę wielu tysięcy czerwonoarmistów w niewoli polskiej po wojnie 1920 roku, inicjatorem której był nie ZSRR, lecz Polska”.

„Rossijskaja Gazieta”: „Polska powinna przeprosić Rosję, miedzy innymi, za „śmierć dziesiątków tysięcy czerwonoarmistów, poległych w latach 1920-21 w polskich obozach koncentracyjnych”.

„Niezawisimaja Gazieta”: „To pewnie Piłsudskiemu należy się wątpliwy zaszczyt noszenia miana ojca systemu obozów koncentracyjnych do masowego uśmiercania jeńców. Oświęcim – to logiczna kontynuacja obozu śmierci w Tucholi. Do dzisiaj na terenie byłych polskich obozów koncentracyjnych nie wzniesiono ani jednego pomnika, upamiętniającego poległych czerwonoarmistów. Polska nadal nie uznaje faktu śmierci bezbronnych ludzi. Nie ma też ze strony naszego zachodniego sąsiada gotowości do wyrażenia chrześcijańskiej skruchy”.

Rosyjska internetowa Wikipedia: „Tuchola – polski obóz koncentracyjny w rejonie Tucholi. Od 1919 do 1921 roku tu trafiali jeńcy wojenni z Armii Czerwonej. Znaczna ich część zmarła z głodu, infekcji i w wyniku okrutnego traktowania. Nie mniej niż 22 tysiące zmarło”.

Ten stek bzdur dość blado wygląda w konfrontacji z polskimi źródłami historycznymi, które określają jasno:

Pierwsi jeńcy sowieccy pojawili się w obozie w połowie maja 1920 roku po ofensywie kijowskiej. W ciągu miesiąca od bitwy warszawskiej do niewoli wzięto około 50 tys. żołnierzy sił bolszewickich. W październiku do Tucholi trafiło kilka tysięcy z nich. Dużo więcej osób przywieziono tu na przełomie listopada i grudnia przy silnych mrozach w nieopalanych wagonach. Nagłe zagęszczenie, a później silne mrozy i epidemie chorób zakaźnych złożyły się na śmiertelne żniwo. Zawodziły dostawy szczepionek, odzieży, aparatów do dezynfekcji. Dokuczał mróz. Brakowało odzieży, butów, koców i sienników. Łącznie od maja 1920 r. do 10 marca 1921 r. w tucholskim obozie zmarło 1790 jeńców bolszewickich. Do października, czyli ostatecznego zwolnienia wszystkich przetrzymywanych – jeszcze niecałe 200. W sumie 1933.

Według ocen historyków polskich, liczba jeńców rosyjskich przetrzymywanych w polskich obozach pod koniec 1920 r. wahała się od 80 tys. do 85 tys., zaś liczba zmarłych w całym okresie działania obozów wynosiła 16-17 tysięcy.

Kilka dni temu w Książnicy Tucholskiej odbyła się dla jednych niezwykła lekcja historii, dla innych konferencja poświęcona tucholskiemu obozowi. TOKiS – PRESS wielokrotnie opisywał dzieje tego wstrząsającego ogromem obiektu. Powstały również galerie fotografii i filmy, które tworzone były we współpracy z tucholskim stowarzyszeniem historyków – Historią i pamięcią”, które w sposób szczególny kultywuje tamte czasy, łącznie z rekonstrukcją wybranych epizodów.

W książnicy zebrały się trzy pokolenia tucholan, dzięki temu obejrzymy i usłyszymy prawdziwe i absolutnie niezwykłe dzieje tego, co Sowieci określają mianem Katynia, wiedząc, że dla każdego Polaka to symbol ogromu zbrodni, których Sowici dokonali na najwierniejszych z wiernych.

Świat już wie, a teraz będzie wiedział jeszcze więcej…

_____________________

(mrf.)

Zródła:

Fragmenty artykułu KRZYSZTOFA BŁAŻEJEWSKIEGO  „Nasz Katyń, czyli łagier Tuchola” – http://nowosci.com.pl/205158,Nasz-Katyn-czyli-lagier-Tuchola.html

Zdjęcia:

www.irekw.internetdsl.pl

tuchola.fotopolska.eu

www.marienburg.pl

wolneforumgdansk.pl

alehistoria.blox.pl

www.poszukiwanieskarbow.com

pl.wikipedia.org

You Tube :

https://www.youtube.com/watch?v=Z5q-3Q34EDE – Mariusz R.Fryckowski

 

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook