18 stycznia 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

„Obywatele dla aktywności” na ten cel przeznaczono 422 mln złotych!

2 min read

Co sprawia, że ludzie są aktywni fizycznie? Co może ułatwić aktywność tym, którzy od lat się nie ruszali? Jak projektować przestrzeń publiczną tak, by skłaniała do ruchu? Jak wreszcie budować system współzawodnictwa sportowego, który da zawodnikom z Kujaw i Pomorza  upragnione medale? Pytań dotyczących dobrej polityki sportowej jest mnóstwo.

Na niektóre z nich próbowano odpowiedzieć podczas konferencji, która odbyła się na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Tucholi ledwie w piątek (24.04.2015). W spotkaniu udział wzięli dyrektorzy szkół, nauczyciele WF-u, działacz sportowi, samorządowcy i zaproszeni goście. Gospodarzem konferencji był Burmistrz  Tucholi – Tadeusz Kowalski.

Obywatele dla aktywności to seria konsultacji społecznych, spotkań z ekspertami i badań poprzedzająca stworzenie Kujawsko-Pomorskiego Programu Rozwoju Sportu. Koncepcja projektu wzięła się z twórczego spotkania różnych partnerów (Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Stowarzyszenia Run-to-Run, Fundacji Rozwoju Kultury Fizycznej i Uniwersytetu Warszawskiego) oraz potrzeby zmiany.    W ostatnich latach jednym z najważniejszych zadań Urzędu Marszałkowskiego było wsparcie budowy infrastruktury sportowej. Powstało 213 „orlików”, kilkadziesiąt hal i sal sportowych, krytych pływalni, stadionów lekkoatletycznych, centrów sportowych. Samorząd Województwa przeznaczył na ten cel ponad 422 mln złotych!

Teraz konieczne jest skupienie się na nowych wyzwaniach prowadzących do celu, którym jest aktywność, zdrowie i sportowy tryb życia mieszkańców naszego regionu. Dobrym pretekstem do tego jest opracowanie Kujawsko-Pomorskiego Programu Rozwoju Sportu. Chcemy żeby był to żywy, pomocny różnym podmiotom dokument – swoista mapa drogowa dla sportu i aktywności fizycznej w naszym regionie. Dlatego chcemy zapytać mieszkańców i przedstawicieli samorządów, jakie mają pomysły na sport i jakiego wsparcia potrzebują.

Z ogólnopolskich badań prowadzonych przez Centrum Wyzwań Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego wiemy, że w polityce sportowej często problemem są trzy mechanizmy: nie odkładanie się wiedzy, brak wymiany dobrych praktyk i brak partnerstw strategicznych. Poprzez zaplanowany projekt koordynatorzy chcą rozpocząć proces odpowiedzi na te trzy wskazane deficyty, jeszcze zanim wprowadzony zostanie w życie nowy program rozwoju sportu. Trzeba zgromadzić potrzebną wiedzę, wymienić się dobrymi praktykami i wyznaczyć sobie wspólne cele działania.

__________________

(red.)

Źródło. kujawsko-pomorskie.pl

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook