20 stycznia 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Od dzisiaj odblaski są w powszechnym użyciu!

1 min read

Od dzisiaj 2014 roku każdy pieszy poruszający się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym będzie miał obowiązek nosić elementy odblaskowe. Nowe przepisy to efekt uchwalonej przez Sejm nowelizacji Ustawy – Prawo o ruchu drogowym.

Przepis ten ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego oraz zminimalizowanie ilości zdarzeń z ich udziałem. Nowelizacja przepisu dotyczy wszystkich pieszych, bez względu na wiek.

Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym wprowadza do art. 11 ustęp 4a, zgodnie z którym pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku. Ustawodawca nie narzuca, jak ma wyglądać obowiązkowy element odblaskowy. Najważniejsze, by spełniał swoją funkcję i był widoczny. Nie określono też sankcji za nieprzestrzeganie przepisu.

Piesi wyposażeni w odblaski są widoczni dla kierowców ze znacznej odległości. Policjanci apelują o noszenie po zmroku elementów odblaskowych. Elementy odblaskowe są powszechnie dostępne w sklepach i na stacjach benzynowych. Ich zakup to wydatek rzędu zaledwie kilku złotych. Stosowanie odblasków nie wymaga więc ani szczególnego wysiłku, ani wielkich nakładów finansowych. Może natomiast uratować życie lub zdrowie zarówno pieszego, jak i kierowcy.

Przeczytaj także – http://tokis.pl/?p=19482

_____________________

(red.)

źródło

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook