20 czerwca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Od jutra tańszy powinien być np. chleb…

1 min read

Zmiana stawek VAT na żywność.

Nowe stawki VAT obejmą m.in. pieczywo i wyroby ciastkarskie. Wyeliminowane zostaną sytuacje różnicowania stawek VAT dla tych produktów. Od 1 lipca 2020 r. obwiązywać będzie jedna 5-procentowa stawka.

Ujednoliceniu ulegnie również VAT na przyprawy. Przedsiębiorcy będą musieli stosować stawkę 8 proc. Do tej pory stawka wynosiła 23 proc w przypadku niektórych przypraw przetworzonych, a 5 proc. na niektóre przyprawy nieprzetworzone.

W nowej matrycy VAT obniżono podatek od owoców tropikalnych i cytrusowych, pistacji, migdałów i kokosów z 8 proc. na 5 proc. To samo dotyczy zup, bulionów i żywności homogenizowanej i dietetycznej. Również do 5 proc. obniżona zostanie stawka na produkty dla niemowląt i dzieci,

Wyższe stawki VAT obejmą drewno opałowe (zmiana z 8 proc. na 23 proc.), homary, ośmiornice i inne skorupiaki, mięczaki, bezkręgowce wodne oraz przetwory z nich, kawior oraz namiastki kawioru (podwyżka z 5 proc. na 23 proc.) oraz lód używany do celów spożywczych i innych celów chłodniczych (zmiana z 8 proc. na 23 proc.).


(red.)

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook