29 października 2020

Oddaj swój głos na BORY TUCHOLSKIE!

2 min read

Bory Tucholskie znalazły się w finale konkursu ‘Polska Pięknieje – 7 cudów Funduszy Europejskich’. Od internautów zależy, czy otrzymają też nagrodę publiczności. Zapraszamy do głosowania!

Głosować można na stronie www.polskapieknieje.gov.pl. Projekt „Bory Tucholskie – w labiryntach natury” nominowany jest w kategorii „Turystyka aktywna”. Jego celem było wzmocnienie pozycji tego regionu na turystycznej mapie Polski.

W ramach projektu rozbudowano zaplecze dla kajakarzy spływających Brdą – jedną z najciekawszych polskich rzek. Powstało sześć  stanic wodnych z pomostami do cumowania oraz trzy pola biwakowe. Z wybudowanej wieży widokowej w Fojutowie można podziwiać największy w Polsce akwedukt – skrzyżowanie Wielkiego Kanału Brdy i Czerskiej Strugi . Nie zapomniano też o miłośnikach dwóch kółek – dla nich wybudowano ścieżkę rowerową Tuchola – Świt – Tuchola. Pozwala ona bezpiecznie dotrzeć z Tucholi do rezerwatu przyrody „Dolina Rzeki Brdy” i uroczyska „Piekło” koło leśniczówki Świt. Są też stoiska dla rowerów, gdzie cykliści mogą bezpiecznie zaparkować swój pojazd. Do kąpieli zachęcają plaże nad leśnymi jeziorami, dla wędkarzy wybudowano specjalne pomosty w zacisznych miejscach, a miłośnicy kultury docenią wybudowane lub odnowione amfiteatry.

Projekt  „Bory Tucholskie – w labiryntach natury” realizowany był przez Powiat Tucholski w partnerstwie ze wszystkimi sześcioma gminami z jego terenu. Współfinansowanie zapewnił Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego, w którym projekt zaliczany był do przedsięwzięć kluczowych.

Działania inwestycyjne w Rezerwacie Biosfery Bory Tucholskie uzupełnione były projektem „Borowiackie Szlaki” skierowanym na zapewnienie turystom orientacji w terenie. W tym projekcie odnowiono oznakowanie ponad 500 km szlaków turystycznych połączonych z siecią 21 śródleśnych parkingów wyposażonych w małą infrastrukturę (wiaty, ławki, śmietniki, stojaki rowerowe). Powstała też unikatowa sieć „mówiących kamieni” rozmieszczonych w 150 miejscach: głazów narzutowych wskazujących najciekawsze miejsca zasugerowane przez mieszkańców, na których wyryto krótkie napisy i kody QR prowadzące do stron internetowych. Wszystkie te informacje można znaleźć na utworzonym w ramach projektu portalu turystycznymwww.portal.tucholski.pl.

Do konkursu zgłoszone były oba projekty, gdyż stanowią one doskonale uzupełniającą się całość. Ze względu na zapisy regulaminu Kapituła zdecydowała się jednak na nominację tylko jednego, droższego projektu.

Wśród dotychczasowych laureatów konkursu z naszego województwa znalazła się dotychczas Wyspa Młyńska w Bydgoszczy oraz Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu, a w gronie finalistów Muzeum Zakładów Zbrojeniowych DAG – Fabrik w Bydgoszczy i Wykonanie remontu konserwatorskiego i adaptacji na cele muzealne budynku przy ul. Franciszkańskiej 9 w Toruniu.

_________________

(red.)

powiat.tuchola.pl

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook