Odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej

I wojna światowa, zwana wielką  toczyła się  na trzech frontach: wschodnim, zachodnim i południowym. Bezpośrednia przyczyna wybuchu wojny miała miejsce 28 czerwca 1914 roku, kiedy to w Sarajewie, stolicy Bośni, został zamordowany wraz z małżonką następca tronu Austro-Wegier, arcyksiążę Franciszek-Ferdynand.

Ludność  Tucholi, leżącej na ternie zaboru pruskiego podczas trwania działań wojennych  poniosła wielkie straty osobowe. Wcieleni do wojska pruskiego mężczyźni  różnych narodowości  i wyznań ginęli na wszystkich frontach. Ich mogiły rozsiane po całej Europie – od wschodu do zachodu, z północy po samo południe od  100 lat wołają o pamięć.  Dlatego Borowiackie Towarzystwo Kultury  i  Cech Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Tucholi tablicą upamiętnią poległych, zaginionych i zmarłych  mieszkańców Tucholi i okolic podczas I wojny światowej.


(red.)

Fot. I. Weltkrieg 1914-1918
Friedhof im Argonnenwald; Mai 1915

Mat. nadesłane.

admin

Next Post

Czwarty kandydat do godności BURMISTRZA TUCHOLI, jest niczym Ryszard Lwie Serce

nie Paź 14 , 2018
Spokojnie, zapewniamy, że nikt go nie poszukiwał, z wyjątkiem zainteresowanych Jego wzięciem udziału w wyborach samorządowych. I wreszcie jest, zawsze uśmiechnięty i  z niezmiennymi poglądami!

SPOŁECZNOŚCI

Lokalnie

Globalnie

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook