16 stycznia 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Odszedł BRYLANT polskiej estrady, kochała ją również tucholska publiczność

2 min read

Ten zespół już dawno stał się legendą, ma nawet swoje muzea, jego wokalistka była wzorem dla wielu artystów. Była jak kolorowy ptak w czasach, kiedy dominowała szarość i bylejakość. Kilkadziesiąt godzin temu, po ciężkiej chorobie, odeszła liderka Tercetu Egzotycznego, pani Izabela Skrybant – Dziwiątkowska, znana również tucholskiej publiczności, a choćby ze słynnych Festiwali Piosenki Religijnej w Rudzkim Moście. Błyszczała na scenie niczym brylant i taką pozostanie w naszej pamięci.

„Szanowni Państwo, z ogromnym bólem zawiadamiamy, że rano 1 maja po walce z ciężką chorobą zmarła Izabela Skrybant-Dziewiątkowska – ikona polskiej sceny muzycznej, liderka Tercetu Egzotycznego” – taka informacja pojawiła się 1 maja na oficjalnym  profilu FB Tercetu Egzotycznego. U wielu osób ta informacja wywołała prawdziwy szok.

Urodziła się w 1938 roku w Łukowcu Wiszniowieckim koło Lwowa. Od 1963 roku, czyli od początku istnienia zespołu, była związana z Tercetem Egzotycznym.

Zaledwie w 2018 roku Tercet Egzotyczny obchodził wyjątkowy jubileusz –  55 lecie działalności na muzycznej scenie. Podziwiała zespół nie tylko polska publiczność, ale prawie cały świat.  Prócz niewątpliwego talentu liderki, przyciągała ona niezwykłymi, barwnymi kreacjami, na jej stylu wzorowało się wielu artystów, ale pierwowzór pozostał do końca niedoścignionym. Tucholska publiczność zapamiętała czerwoną kreację pani Izabeli w której wystąpiła ona podczas jednego z festiwali w Rudzkim Moście. Niektórzy komentowali ją, jako zbyt śmiałą, czy słusznie? Warto odwiedzić witrynę naszych kolegów z sąsiedniej redakcji i obejrzeć galerię unikalnych, dzisiaj już historycznych, fotografii (Reporter 24).

Za swoją działalność artystyczną Izabela Skrybant otrzymała wiele prestiżowych odznaczeń, w tym m.in. Złoty Medal (odznaczenie I stopnia) Zasłużony Kulturze Gloria Artis i Złoty Krzyż Zasługi przyznany przez Prezydenta RP tytułem „Godne ambasadorowanie kultury polskiej na świecie„.

Zespół doczekał się swojego muzeum w maleńkiej wiosce w Wielkopolsce, o dźwięcznej nazwie Lubiń.

Zapraszamy do obejrzenia unikalnego materiału z jego otwarcia w którym udział wzięli nie tylko członkowie Tercetu, ale wiele postaci świata sztuki i kultury.


mrf.

Źródła:

Reporter24

Fakt.pl

Tercet Egzotyczny kanał YT

Fot.

 

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook