27 lipca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Odszedł Kardynał Józef Glemp

2 min read

http://www.archidiecezja.pl/Z głębokim żalem i szczerym bólem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Kardynała Józefa Glempa, Prymasa Seniora Polski, honorowego obywatela województwa kujawsko-pomorskiego. Odszedł człowiek wielki, zasłużony dla narodu i Kościoła.

Był tym najwyższym polskim hierarchą, który przewodził naszemu Kościołowi na przełomie tysiącleci, w czasie wielkiego przełomu który dał Polsce wolność, i później, w niełatwych czasach kiedy uczyliśmy się tę wolność zagospodarowywać. Czynił to mądrze i roztropnie, świadom odpowiedzialności, zdając sobie sprawę tak z otwierających się możliwości i szans, jak i z zagrożeń. Publicznie podkreślał, że wolność, która jest ważną kategorią moralną i społeczną, musi mieć odniesienie do prawdy i sprawiedliwości. Miał żywe kontakty z naszym regionem, z Inowrocławiem w którym się urodził i zdobywał wiedzę oraz lokalną parafią, w której ukształtowała się Jego religijność. Ci, którym dane było spotkać Go osobiście, pozostaną pod wrażeniem Jego skromności, ciepła, umiejętności słuchania.

Pozostanie w naszych sercach i modlitwach.

Piotr Całbecki
Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Dorota Jakuta
Przewodnicząca Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego

 

___________________________

Rozpoczynające się w sobotę (26 stycznia) trzydniowe uroczystości pogrzebowe kardynała Józefa Glempa odbędą się w Warszawie. Rozpocznie je msza w kościele sióstr wizytek (26 stycznia godz. 11), po której nastąpi całodzienne czuwanie modlitewne. W niedzielę (27 stycznia) ceremonia żałobna przeniesie się do bazyliki Świętego Krzyża (zaplanowano dwa nabożeństwa, o 9 i o 17.30). Wieczorem kondukt żałobny przejdzie z bazyliki do archikatedry św. Jana Chrzciciela. Pogrzeb odbędzie się w poniedziałek (28 stycznia). Zmarły prymas senior zostanie pochowany w krypcie archikatedry.    

 

http://www.kujawsko-pomorskie.pl

(red)

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook