21 stycznia 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Odwiedziliśmy gospodarstwo opiekuńcze państwa Kulczyków w Bysławiu

2 min read

SONY DSC

Gospodarstwa opiekuńcze to gospodarstwa rolne, które oferują opiekę dla dzieci i ludzi z problemami, w tym integracyjnymi, wychowawczymi oraz upośledzeniami. Ich oferta może byś skierowana także do seniorów, którzy szukają dla siebie sposobu na zagospodarowanie wolnego czasu, czy to przez kilka dni, czy też kilka godzin dziennie. Od wielu lat system takich gospodarstw rozwija się w Europie, a szczególnie w Holandii.

Gospodarstwo opiekuńcze, które obecnie prowadzą państwo Zofia i Marian Kulczykowie z Bysławia (gmina Lubiewo) gości w swoich progach pięć wyjątkowych dam. Przemiłe panie, mają wsparcie 8 godzin dziennie, przez 5 dni w tygodniu.

Podczas codziennych zajęć w gospodarstwie, dzieje się sporo. Podopieczni miło spędzają czas na czytaniu książek, rękodzielnictwu, spacerach i wielu innych czynnościach, jednak najbardziej polubili spotkania w swoim gronie, gdzie prowadzą długie rozmowy na najróżniejsze tematy lubią także… śpiewać. Niedługo zima się skończy i rozpoczną się zajęcia na świeżym powietrzu, dojdzie całe mnóstwo atrakcji.

Co jest najważniejsze podczas takich spotkań? Możliwość obcowania z innymi ludźmi, wymiany poglądów, doświadczeń, rodzą się stosunki przyjacielskie, tak potrzebne osobom w kwiecie wieku. I ten uśmiech na przyjaznych buziach tej odrobinę starszej młodzieży…, jakże bezcenny.

Choć nazwa „gospodarstwa opiekuńcze” brzmi bardzo poważnie, rzeczywistość jest bardziej miła, musimy mieć świadomość, że prowadzącym tę niezwykłą działalność przez sporą część dnia, zwyczajnie powiększa się rodzina. Doskonała kawa wspaniałe, domowe ciasto, herbata, wszystko przy wspólnym stole, tylko utwierdza nas w tym przekonaniu. A kiedy ktoś poczuje się zmęczony…, czeka na niego osobny, piękny, jasny pokój, gdzie można wypocząć, a nawet  zdrzemnąć!

Podczas naszego pobytu w Bysławiu w rolę narratora wciela się pani Joanna Jastak skarb  Kujawsko – Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie.

Pani Kierownik jest wielką entuzjastką gospodarstw opiekuńczych, porywa nas w bliską, ale niezwykłą podróż. Nagrodą dla wszystkich jest ostatnia scena materiału filmowego w której zadajemy proste pytanie…

_________________________________________

(red.)

Redakcja TOKiS – PRESS dziękuje gospodarzom obiektu,

za jego udostępnienie, podczas nagrania.

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook