31 października 2020

Odznaczenie dla artysty z Przymuszewa

2 min read

15 września 2018 r. w Domu Kultury w Żninie, podczas spotkania twórców ludowych, medalem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego został odznaczony artysta – rzeźbiarz, mieszkaniec miejscowości Przymuszewo – Zygmunt Kędzierski.


Jest to wyraz najwyższego uznania pracy na rzecz promocji naszego województwa w całym kraju i za granicą. Po kilkuminutowym opisie słownym prawie 40 letnich zasług Zygmunta Kędzierskiego, 70 letni artysta wyraźnie nie krył wzruszenia, dziękując za współpracę wszystkim twórcom kultywującym tradycje ludowe oraz ośrodkom kultury i samorządom.
W spotkaniu udział wzięli również inni twórcy ludowi z Gminy Kęsowo Anna Kopiszka z Żalna oraz Anna Przytarska z Bralewnicy.
Zygmunt Kędzierski jest prezesem Stowarzyszenia Twórców Ludowych oddziału bydgosko-toruńskiego oraz członkiem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie, który w tym roku obchodzi 30 lecie swojej działalności. W dzieciństwie artysta spotkał się z pracami Jana Konarskiego, twórcy ludowego z Kluczborka, który specjalizował się w rzeźbie ludowej. Od tamtego czasu zaczęło rosnąć jego zainteresowanie tego rodzaju sztuką. Zygmunt Kędzierski specjalizuje się głównie w rzeźbie w drewnie oraz malarstwie na szkle, niemniej jego prace obejmują różną tematykę i dotyczą różnych materiałów. Są wśród nich: tradycyjne rękodzieło, rzeźba i malarstwo, rzeźby sakralne, maski, gwiazdy kolędnicze, obrazy na szkle, drewniane figury, postacie, rzeźby świętych (anioły, postacie świętych, krzyże, rzeźby Chrystusa), itp. Artysta prowadził również zajęcia dla młodzieży, warsztaty, zajęcia dla nauczycieli i występy okolicznościowe (muzea etnograficzne). W swej karierze rzeźbiarskiej miał około 20 wystaw o większym znaczeniu artystycznym. Pochodzi z Wałbrzycha, ale od 36 lat mieszka z żoną w Przymuszewie. W Gminie Kęsowo z jego inicjatywy od lat 80-tych odbywają się coroczne plenery rzeźbiarsko – malarskie, z udziałem artystów z całej Polski.

W ceremonii wręczenia nagrody wzięli również udział wójt Gminy Kęsowo Radosław Januszewski oraz dyrektor Gminnego Zespołu Oświatowego Jan Przybysz, którzy otrzymali stosowne podziękowania od marszałka województwa.


Gmina Kęsowo

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook