30 lipca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Ogólnopolski Dzień Walki z Bezrobociem

2 min read

bezrobocieNie wszyscy Polacy kojarzą, że od 2000r., obchodzimy ogólnopolski dzień walki z bezrobociem. A problem ten przecież, tak wielu nam nie jest obcy. Statystyki są nieubłagane – jeśli chodzi o stopę bezrobocia w krajach Unii Europejskiej, Polska zajmuje czołowe miejsce na liście!

Czym w ogóle jest szeroko pojmowane bezrobocie? Ogólne definicje nazywają je zjawiskiem społecznym, z którym mamy do czynienia wtedy, gdy część społeczeństwa zdolnego do pracy i deklarującego chęć jej podjęcia, nie może z różnych powodów znaleźć zatrudnienia.

Może trochę z przekąsem, ale trzeba smutno stwierdzić, że Polska jest kojarzona z krajem, gdzie trudno znaleźć pracę. Pomimo że tak wielu młodych ludzi kończy studia i posiada dyplomy, zna języki i odznacza się kreatywnością, to Polacy do 25 roku życia, nie posiadają stałego zatrudnienia! Nie lepiej przedstawia się sytuacja w innych grupach wiekowych. Na chwilę obecną bez pracy pozostają ponad 2 miliony Polaków, a wskaźnik bezrobocia od początku tego roku wciąż nieubłaganie wzrasta i już teraz wynosi ok. 14,5%. Jak można łatwo się domyślać o pracę łatwiej w większym mieście, a jej znalezienie graniczy często z cudem w małych wsiach czy miasteczkach.

Najwięcej bezrobotnych od kilku już lat, niezmiennie zamieszkuje tereny Warmii i Mazur. Pomimo że w urzędach pracy przybywa ofert, to często są to propozycje tak specjalistyczne, że niemożliwe do przyjęcia dla niektórych.

„Bezrobocie” – to zaprzeczenie wszystkiego, co pozytywne. Przeciętny bezrobotny nie czuje się bezpiecznie w życiu, obawia się o swoją przyszłość, nie ma dochodów, często przeżywa załamania psychiczne, a jego samoocena na pewno nie rośnie.

 

Agnieszka Krizel

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook