25 lipca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Ogólnopolski Konkurs Recytatorski – etap powiatowy. Część trzecia – Finał

3 min read

Wszystko jest już jasne, sędziowie skrupulatnie odnotowali swoje oceny, podjęli ostateczne decyzje.

Bez blichtru, wyreżyserowanych póz, naturalnie, zwyczajnie, zgodnie ze swoimi odczuciami i bardzo osobiście…, uczestnicy konkursu zaprezentowali repertuar w niezwykle indywidualny sposób. W większości przypadków wybrano bardzo trudny repertuar. Interpretacja dzieł najbardziej znanych autorów – to niezwykle ambitne przedsięwzięcie. Być może na granicy możliwości młodego człowieka – amatora? Zadziwiające, przez chwilę w głowie widza kołacze tylko jedna myśl, czy to nie jest przesada? Czy nie jest to swoiste porwanie się z motyką na słońce?

Kiedy już opadły emocje wiemy o tym, że wszelkie obawy spłonęły na panewce, młodzi wykonawcy, bez cienia tremy potraktowali wyjątkowe utwory bez najmniejszych kompleksów. Tym samym udowodnili, że pozornie trudne w odbiorze dzieła, mogą dzięki odpowiedniej recytacji, interpretacji stać się powszechnie dostępne i zrozumiałe. Umiejętna intonacja głosu, wykorzystanie pauzy, jako wyjątkowego środka wywołującego emocje, to mistrzostwo, którego nie można się tak do końca nauczyć – to swoisty dar. Właśnie ten element być może zaważył na tym, że znakomita komisja sędziowska podjęła takie, a nie inne decyzje w efekcie dokonała oceny, przyznając laury tym najlepszym.

Ujmujące jest to, że swoimi uwagami w żaden sposób nie zniechęcili tych uczestników konkursu, którym tym razem  zabrakło do perfekcji dosłownie jednego kroku. Znakomicie wywiązali się z zadania, a tym bez wątpienia towarzyszyło wiele godzin ciężkiej pracy zarówno ich, jak  również opiekunów.

Jeżeli przyjąć, że odnaleźli w sobie tę iskrę, która popchnęła ich w pasji do poznania i swoistego przekazywania literatury, mogą już uważać się za zwycięzców, na laury i zaszczyty przyjdzie jeszcze czas.

Każdy z młodych ludzi, który wziął udział w tak pięknej imprezie, należą się wielkie słowa podziwu i uznania, że po uporaniu się z treściami utworów, które recytowali, interpretowali, pokonali coś o wiele trudniejszego – strach przed sędziami, publicznością, tremą. Ta młodość, tylko pozazdrościć.

Ludzie zakochani w sztuce różnią się od przeciętnych zjadaczy chleba, ich poziom wartości, szacunku i wrażliwości do twórczości drugiego człowieka, często przybiera rozmiary trudne do opisania. Są uważni nawet krytyczni, ale zawsze w dobrej wierze.

Serdecznie gratulujemy tym wszystkim, którzy przełamali się na scenie, na naszych oczach dokonali cudów. Od tej chwili amatorszczyzna przeobraża się w coś zupełnie innego.

Kto zwyciężył, w której z kategorii? Zapraszamy do naszego kina, przed nami uczta, spotkanie z „żywym słowem”.

Kazimierz Rink, jeden z jurorów, nienaganną polszczyzną przekazuje w niezwykle taktowny sposób, kluczowe dla recytatorów rady.

Mariusz R.Fryckowski

Pełna galeria zdjęć znajduje się w naszej alternatywnej witrynie: https://www.facebook.com/witryna.press

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook