24 stycznia 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Olek Doba trzeci raz pokonał ATLANTYK!

1 min read

7 maja wystartował z zatoki Sandy Hook w Nowym Jorku kajakiem „Olo”, w niedzielę dotarł do  francuskiego Le Conquet, gdzie przywitało go liczne grono przyjaciół. Trzecia transatlantycka wyprawa Aleksandra Doby dobiegła końca!

Emerytowany inżynier mechanik, absolwent Politechniki Poznańskiej do 1975 roku mieszkał w Swarzędzu koło Poznania, po czym osiedlił się z rodziną w Policach. Jego pierwsza wyprawa kajakowa z Afryki do Ameryki Południowej trwała 99 dni (2010-2011). Druga, z Europy do Ameryki Północnej – 167 (2013-2014). Olek Doba jest częstym gościem naszego powiatu, pokonując kajakiem naszą Brdę. Podczas minionych Dni Borów Tucholskich znalazł czas dla mieszkańców i spotkał się z nimi podczas prelekcji w Fojutowie. Nasza redakcja towarzyszy podróżnikowi w jego lokalnych przedsięwzięciach.

Ruszając w trzecią podróż liczył, że na Stary Kontynent dotrze przed 71. urodzinami, które obchodzi 9 września. Początkowo miał olbrzymie problemy spowodowane niekorzystną pogodą, ale po trzech tygodniach udało mu się wpłynąć na Golfsztrom – jeden z najsilniejszych prądów morskich na kuli ziemskiej. Tworzy coś w rodzaju rzeki płynącej przez Atlantyk z prędkością nawet czterech-pięciu węzłów (ok. 6,5 kilometra na godzinę).

Ostatecznie cel osiągnął w zakładanym czasie. Zmienił jednak port docelowy. Początkowo rejs planował zakończyć w Lizbonie, ale na europejskich wodach Atlantyku wiatr zaczął go znosić na północ.

Gratulujemy sukcesu!!!!


(red.)

http://poznajpolske.onet.pl

Fot. aleksanderdoba.pl

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook