24 października 2020

Opracowano program prac konserwatorskich dla Muzeum Borów Tucholskich

1 min read
2 października Powiat Tucholski odebrał od wykonawcy Program Prac Konserwatorskich dla Muzeum Borów Tucholskich. Zawiera on wyniki badań określających obecny stan zabytkowego budynku, jak też rekomendacje działań niezbędnych do zachowania tego ważnego dla lokalnego społeczeństwa elementu dziedzictwa kulturowego Borów Tucholskich.

Ogólna diagnoza wskazuje na to, że Powiatowe Muzeum nie jest w najgorszym stanie, wymaga jednak wielu działań przywracających mu należna świetność. Niektóre elementy, takie jak oryginalne okiennice, należy po odpowiedniej konserwacji zachować, niektóre jednak, takie jak ceglane łuki przy oknach, wymagają odtworzenia z zachowaniem oryginalnych technologii. Sporządzająca program konserwator była najbardziej zaniepokojona pęknięciami muru, które muszą być poddane dodatkowej analizie – jeśli są one stabilne, to wystarczy ich zabezpieczenie, w najgorszym przypadku konieczne będzie jednak wzmocnienie i podniesienie fundamentów.

Opracowany Program został w 67 procentach sfinansowany przez Urząd Marszałkowski w Toruniu, ze środków Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Pozostała część sfinansowana została ze środków własnych Powiatu Tucholskiego. Program Prac Konserwatorskich może stanowić podstawę do ubiegania się o dotacje na realizacje prac w nim ujętych. Pozwoli to na właściwe zabezpieczenie bryły i fasady Muzeum Borów Tucholskich będącego jednym z nielicznych w naszym powiecie zabytków wpisanych do rejestru.


tucholski.pl

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook