2 grudnia 2020

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Oskar za ochronę dziedzictwa

2 min read
Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego jako jedyny z Polski otrzymał wyróżnienie specjalne w tegorocznej edycji prestiżowego konkursu Unii Europejskiej „Europa Nostra Awards” za wyjątkowy wkład w konserwację, ochronę i promocję zabytków oraz dziedzictwa kulturowego. Wyróżnienie odebrała wczoraj (5 maja) w Wiedniu delegacja Urzędu Marszałkowskiego z marszałkiem Piotrem Całbeckim na czele.
 
Nagroda Unii Europejskiej za ochronę dziedzictwa kulturowego (European Union Prize for Cultural Heritage /Europa Nostra Awards) jest najważniejszym wyróżnieniem przyznawanym organizacjom, instytucjom, samorządom oraz osobom fizycznym, które w sposób szczególny przyczyniają się do opieki nad zabytkami oraz dziedzictwem kulturowym o znaczeniu europejskim. Od 2002 roku konkurs organizuje federacja Europa Nostra zrzeszająca 250 instytucji członkowskich, 150 instytucji stowarzyszonych oraz 1500 osób z całej Europy.
We wrześniu ubiegłego roku Urząd Marszałkowski przygotował aplikację do konkursu, która w sposób kompleksowy prezentowała zaangażowanie samorządu województwa kujawsko-pomorskiego w ochronę i promocję regionalnego dziedzictwa kulturowego, w tym w zachowanie zabytków i miejsc o znaczeniu europejskim i światowym, np. Europejski Szlak Gotyku Ceglanego, Europejski Szlak Dziedzictwa Przemysłowego, szlak hanzeatycki,  UNESCO oraz Szlak św. Jakuba.

Nominującym wniosek Kujawsko-Pomorskiego był wicemarszałek Senatu RP Jan Wyrowiński, a rekomendacji udzielili: Agnieszka Celeda-Honkisz, dyrektor Biura Kultury i Dziedzictwa Kancelarii Prezydenta RP, profesor Marian Arszyński, współautor dokumentacji Torunia i Malborka  do listy UNESCO oraz profesor Marta Garcia Alonso, architekt z Uniwersytetu Navarra w Hiszpanii.Do konkursu zostało zgłoszonych łącznie 160 wniosków z 30 krajów. Aplikacja Kujawsko-Pomorskiego dotarła do ścisłego finału i otrzymała wyróżnienie specjalne. W uzasadnieniu jury podkreśliło, iż w sposób szczególny docenia działania na rzecz konserwacji i zachowania dziedzictwa kulturowego, które zaprezentowało  województwo kujawsko-pomorskie.

_____________________
(red.)
kujawsko-pomorskie.pl
Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook