30 października 2020

Ostatni koncert (felieton autorski)

3 min read

Sobota, ( 17-01-2015) zostanie zapisana w historii Tucholi jako ostatni dzień w którym koncertował znany zespół CAPELLA PRO MUSICA ANTIQUA. W ten oto sposób kończy się pewna epoka, która nieprzerwanie trwała aż 20 lat.

Zespół muzyki dawnej stanowił bez wątpienia klasę samą dla siebie, a ilość, jakość i ranga występów, nieprędko zostanie zastąpiona przez jakąkolwiek inną grupę. Capella Pro Musica Antiqua miała w swojej historii różne okresy i doskonale pamiętamy, że rozwiązanie zespołu praktycznie czas jakiś temu już nastąpiło. Jednak doszło do zrozumienia sytuacji i jego działalność została przedłużona ( mieliśmy w  tym swój niewielki udział), niestety, aż do dzisiaj, kiedy w kościele pw. Bożego Ciała ostatni raz usłyszeliśmy charakterystyczną muzykę i śpiew. Naturalnym odruchem jest proste pytanie, co jest powodem rozwiązania zespołu? Zapewne media z sobie charakterystyczną dociekliwością to ustalą. Niestety, i tutaj rodzi się pytanie po wygłoszonym wstępie przez jednego z liderów zespołu.

Czy obecność niektórych mediów była niepożądana, skoro podczas wypowiedzi, na początku koncertu użyto słów „tzw. media”? Można to było śmiało odnieść do tucholskich portali internetowych. Warto uświadomić sobie fakt, że przynajmniej nasza witryna ma ponad 7 000 000 wejść i stałych Czytelników w ilości ponad pół miliona i przybywa ich z każdą godziną. Innymi słowy, każde napisane tutaj zdanie niesie spory bagaż odpowiedzialności i szacunku z naszej strony dla Czytelników i Widzów, którzy są odbiorcami i recenzentami treści.

W całej tej nieprzyjemnej sprawie można odnieść wrażenie, że dzisiejszy koncert miał skupić wybrane media. Jeżeli tak właśnie miało być, trzeba nas było o tym uprzedzić. Oczywiście jest możliwe, że wyolbrzymiamy problem, ale z całą pewnością wypowiadający publicznie słowa, które nas wzburzyły, nie są zwyczajnym  faux pas. Nic nie dzieje się bez przyczyny, a ta zwykle niesie jakieś skutki. Z naszej strony takowe będą z całą pewnością i to jak zawsze wprowadzone w trybie natychmiastowym.

Podczas ostatniego występu Capelli udział wziął również tucholski, wspaniały chór CAMERATA. Jego występ to niezapomniane przeżycie dla każdego, a TOKiS od ponad czterech lat rejestrował koncerty obu zespołów. Dzięki tym rejestracjom popisy tucholan oglądano w Rosji, USA, Kanadzie, Włoszech, a nawet w Meksyku.  Powstała spora taśmoteka, jednak po dzisiejszej niefortunnej wypowiedzi, którą usłyszeliśmy, doprawdy trudno ocenić w czym problem, a tym bardziej doszukiwać się głębszego sensu bezmyślnie wypowiedzianych słów.

TOKiS, jako  najstarsze, największe, całkowicie niezależne i obywatelskie przedsięwzięcie internetowe w tym powiecie, które wszelkie koszty pokrywa wyłącznie z własnej kieszeni, nie ma w zwyczaju narzucać się komukolwiek, dlatego dzisiejszy koncert firmowany nazwiskiem – szanowanych mieszkańców miasta, był ostatnim, który rejestrowaliśmy.

__________________

(mrf.)

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook