13 czerwca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Oszuści krążą po powiecie tucholskim!!!

2 min read

W tucholskiej KPP rozdzwoniły się dzisiaj telefony. Policjanci mają pełne ręce roboty, a wszystko po serii telefonów, które sporo osób starszych i nie tylko , wyprowadziły z równowagi . Co się stało?

W jednym z przypadków doszło do swoistego kuriozum, co świadczy o tym, jak wyrafinowane metody stosują oszuści, którzy w metodzie „na wnuczka” dokonali znacznych postępów. Oszuści pilnie śledzą już nie tylko wybrane osoby – potencjalne ofiary, ale w centrum ich zainteresowania znajdują się nawet placówki oświatowe. Doskonale orientują się w tym, które z nich prowadzą zajęcia poza placówką macierzystą. Banalny wyjazd, wycieczka mogą zostać wykorzystane do niecnych celów. Przekonała się o ty, jedna z mieszkanek powiatu, która odebrała telefon, gdzie głos w słuchawce informował ją o tym, że autobus szkolny, którym jechał wnuczek /wnuczka brał udział w wypadku i dziecko jest poszkodowane. Starsza mieszkanka zachowała się wzorowo, przerwała rozmowę i skontaktowała się ze szkołą wnuczki / wnuczka. Informacja została zdementowana. To tylko jedno z wielu zdarzeń, które dzisiaj miało miejsce na terenie naszego powiatu. Co ciekawe, w trakcie rozmowy z potencjalną ofiarą, oszuści użyli podkładu dźwiękowego –  w tle było słychać krzyki dzieci. Jeszcze w ubiegłym tygodniu, podobne zdarzenia miały miejsce na terenie powiatu chojnickiego, dzisiaj oszustów mamy na naszym terenie. Zachowajmy czujność, ostrzeżmy naszych seniorów, wytłumaczmy im to, co się dzieje, unikniemy nie tylko utraty nerwów.

I oficjalna informacja z KPP w Tucholi.

Dziś (18.02.2020r.) miejscowa komenda otrzymała sygnały o kilku próbach oszustw tzw. metodą na policjanta oraz na wnuczka. Miejscowi stróże prawa apelują do wszystkich, w szczególności do seniorów o zachowanie zdrowego rozsądku w przypadku odebrania podejrzanego telefonu. Policjanci, po raz kolejny przestrzegają mieszkańców przed oszustami wyłudzającymi od osób starszych pieniądze. Popularne metody działania sprawców pozostają nadal niezmienne. Naciągacze próbują wzbudzić zaufanie, podając się za członka rodziny, policjanta, urzędnika, itp. Bez jakichkolwiek skrupułów  proszą o sporą pożyczkę, która niekiedy stanowi dorobek całego życia. W rozmowie budują współczucie z naszej strony, odnosząc się do przykrych zdarzeń losowych, które rzekomo ich dotknęły. Nieustannie przypominają, że sytuacja wymaga podjęcia bardzo szybkiej decyzji i musi pozostać w tajemnicy. Tacy ludzie są bezwzględni, wykorzystują często nieporadność seniorów, którzy w dobrej wierze starają się pomóc.

Przestrzegamy przed pochopnym podejmowaniem decyzji i przypominamy, że policjanci NIGDY nie żądają wpłaty pieniędzy na wskazane konta – to jest sposób działania oszustów!

Pamiętajmy, aby o każdym podejrzanym telefonie pilnie poinformować POLICJĘ pod numerem alarmowym 112.


(red.)
Źródła informacji wyłącznie do wiadomości tokis.pl
Publikacja: mł. asp. Bartosz Wiese
Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook